2009. január. 06. 10:42 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 06. 11:57 Tech

Tudományosan igazolták az igaz szerelem létezését

Mégiscsak létezik igaz szerelem - bizonyították be amerikai agykutatók, akik mágneses rezonanciavizsgálat (MRI) segítségével vizsgálták a boldogsághormon képződését az agyban.

Az igazi szerelem idővel sem múlik
© Andersen Dávid
A New York-i Stony Brook Egyetem kutatói vizsgálataikba egyrészt olyan házaspárokat vontak be, akik több mint húsz éve esküdtek örök hűséget egymásnak, másrészt kontrollcsoportként a kutatásban újsütetű szerelmesek vettek részt - olvasható a The Sunday Times honlapján.

A résztvevőknek MRI-vizsgálat közben mutatták házastársuk, szerelmesük fényképét, s figyelték az agyban felszabaduló boldogsághormon (dopamin) mennyiségét. Az agyi vegyi folyamatok tanúsága szerint a régi házasoknak körülbelül a tizede ugyanolyan vonzalmat érez férje, felesége iránt, mint szerelmük hajnalán.

A vizsgálat megdöntötte azt az általános nézetet, miszerint az idő múlásával lanyhul a vonzalom. Az eddigi feltételezések szerint az első töréspont a romantikus kezdetektől számított 13-15 hónap után várható, a második pedig 3 év múlva. Közismert, hogy milyen veszélyeket rejt egy kapcsolatra a kritikus hetedik év, tíz év múltán pedig a házasság érzelmileg kihűl.

Az eredmények a kutatók számára is váratlannak bizonyultak. Mint Arthur Aron, a Stony Brook Egyetem pszichológusa bevallotta, önbecsapásnak tartotta, amikor a házastársak egymáshoz való vonzódásukról beszéltek. Ám a férj agyában felesége fényképe láttán kiszabaduló boldogsághormon azt igazolta, hogy mégiscsak létezik igaz szerelem.