Szerelembomba, bőrfeszesítő és illatszer
Jó néhány évtizedig a sorbanállós banán, a préselt füge és a kubai lénarancs képviselte kis hazánkban az egzotikumot, amiért különösen karácsony táján emésztettük magunkat. Manapság az olyan különlegességnek is helye van nemcsak ünnepi gyümölcskosarunkban, mint a gránátalma.
A szerelmet, a termékenységet és a bőséget számos kultúrában a gránátalma jelképezi. A görögök szerint a szerelem istennője, Aphrodité lába nyomán sarjadt az első gránátalma fa. Viszont a termékenység jelképeként Héra kapta ajándékba nem éppen hűséges, ám annál bőkezűbb férjétől, Zeusztól.
A gránátalma jótékony hatása a gyógyászatban is régóta ismert. Bőven tartalmaz C-, B5-vitamint és káliumot. Szabályozza a hormonháztartást, gyulladás gátló és erősítő hatású, jó az érelmeszesedés és a magas vérnyomás megelőzésére, csökkenti a szervezet káros koleszterin tartalmát. A legújabb kutatások szerint - a benne lévő ellagsav okán - rákmegelőző hatással is bír. Levének antioxidáns tartalma háromszor nagyobb, mint a zöld teának.
A szépségiparban is kedvelt alapanyag, hiszen a gránátalma kivonata bőrfeszesítő és gyulladáscsökkentő. A héjából és húsából nyert folyadékot máig használják a hagyományos perzsaszőnyegek festéséhez, ha megfőzzük, leve tintaként is alkalmazható. Izgalmas illata miatt illatszert is készítenek belőle.
A Nyugat- és Közép-Ázsiából származó növény vöröses termését gyümölcsként fogyasztjuk. A szilárd héj alatti kamrákban 613 mag rejtőzik, amelyeket zselészerű gyümölcshús övez. A gyümölcs héját lehántva, a kamrákat kicsit megmozgatva, könnyen kifejhető a gránátalma finom tartalma. Az érett gyümölcsből még egy nagyon egyszerű módszerrel is kinyerhetjük hűsítő levét. Kézzel alaposan összenyomkodjuk, hogy elpattanjanak a magok hajszálvékony hártyái, lyukat fúrunk a gyümölcsbe egy hegyes késsel, és a lyukon át kifacsarjuk belőle az éltető nedvet.
A mélyvöröstől rózsaszínig terjedő gyümölcshús önmagában is nagyon ízletes, de sok étel és ital izgalmas kiegészítője lehet. Az arab világban savanyúságot, szörpöt és desszerteket varázsolnak belőle, a gránátalmás mártás pedig hús- és halételek kísérője. Marokkóban gyakran szórják meg a húsételeket, például a tagine-t a vérvörös gránátalma magokkal.
Koktél – Tequila Sunrise | |
Elkészítéséhez töltsünk két egység tequilát a pohár aljára, majd rá újabb két egység frissen facsart narancslevet. Döntsük a poharat óvatosan oldalra, és a pohár szélén nagyon finoman csúsztassunk az italunk alá egy egység grenadine szirupot. Vigyázzunk, nehogy felkeveredjen, különben nem lesz mutatós. Végül díszítsük a pohárszélét egy szelet zöld citrommal. |