2009. január. 05. 10:42 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 05. 10:21 Tech

Októberben indul az első kínai Mars-misszió

Októberben indul az első kínai Mars-misszió, az ázsiai ország második Hold-szondájának fellövésére pedig a tervezettnél egy évvel korábban még az idén sor kerülhet - jelentette a Venvejpo hongkongi napilap.

Az orosz gyártmányú rakétával induló Yinghuo-1, azaz a Mars 1 nevű űrszonda 350 millió kilométeres útja során a tervek szerint 2010. augusztus 29-én éri el a Marsot, és a felszínről készített első képeket várhatóan szeptember elején küldi vissza a földre - mondta Csen Csang-ja a kínai-orosz Mars-kutatási program vezető tervezője.

A Mars 1 szonda a vörös bolygó körüli pályáján - a Holdistennő 1 jelenleg is működő Hold-szondához hasonlóan - térképezi fel a Mars felszínét, miközben vizsgálatokat végez azzal kapcsolatban, hogy a felszíni víz miként tűnhetett el - magyarázta Csen Csang-ja.

A kutató szerint a mindössze 110 kilogrammos szondának a legnagyobb kihívást a bolygó körüli keringés közben az árnyékos periódusok okozzák. A napenergia hiányában a 8,8 órás árnyékos szakaszok alatt a szondának készenléti üzemmódba kell kapcsolnia magát, és ezt egy fordulat alatt hétszer kell megismételnie. A rendkívül hideg környezet további kihívásokat jelent, ugyanis az árnyékos szakaszokon a hőmérséklet mínusz 200 Celsius fok körül alakul - tette hozzá Csen.

A 2007 október végén indított Holdistennő 1 űrszonda egy évre tervezett küldetése végére elkészült az első teljes holdfelszín-térkép. A szonda a várakozásokhoz képest továbbra is jó állapotban van, ezért december elején a 200 kilométeres magasságból 100 kilométeres magasságra ereszkedett, mellyel a kutatóknak további megfigyelésekre nyílik lehetőségük.

A még részletesebb képek és vizsgálatok elvégzésére tervezett Holdistennő 2 felbocsátására még az idén sor kerülhet.

A 2012-ben induló Holdistennő 3 már egy leszállóegységet és egy holdjárót is magával visz. A 2018 körül tervezett negyedik misszió során a Holdról származó mintákat vissza is juttatják a földre.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.