A budapesti kerületek többségénél az átlagos négyzetméterár már meghaladja az egymillió forintot.
Áremelkedéssel zárult a tavalyi év a lakáspiacon – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből. E szerint decemberben országos szinten átlagosan 0,8 százalékkal emelkedett az eladó lakóingatlanok ára az előző havihoz képest, éves összevetésben pedig 7,8 százalékos volt a drágulás.
Budapesten a novemberihez viszonyítva 2,4 százalékos áremelkedést hozott a december, míg éves összevetésben 11,8 százalékos emelkedés látszik.
Az országos lakáspiac élénkülését jól szemlélteti, hogy a tavalyi éves drágulási ütem közel háromszorosa a 2023-ban mért 2,7 százalékosnak – írta az ingatlanos portál.
Közleményük szerint Budapesten kívül a debreceni és szegedi, illetve e városok vonzáskörzetében eladó lakóingatlanok értek el jelentős áremelkedést. A budapesti közel 12 százalékos éves dráguláshoz képest a Dél-Alföldi régióban 9,4 százalékos, az Észak-Alföldi régióban pedig 7,3 százalékos volt az árnövekedés üteme. A fővárosban már 1,16 millió forintnál járnak az átlagos négyzetméterárak, ezen belül a használt lakóingatlanoknál 1,12 millió, az újaknál pedig 1,4 millió forint az átlag.
„A jelenlegi árszintek alapján elmondható, hogy a piac már beárazta a következő időszakban várható keresletélénkülést, amely a befektetési célú vásárlóktól várható. Így rövid távon lassulhat a dinamikus áremelkedés tempója. A 2025-ben várható lakásdrágulás területi szinten és ingatlantípusonként is eltérő mértékű lesz várhatóan, mert a befektetők többsége a legfelkapottabb lokációk legjobb ingatlanjait keresi a kínálatban” – idézte a közlemény az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét.
Balogh László szerint a befektetők visszatérése a lakáspiacra átrendezheti a keresleti viszonyokat is. Erről azt mondta: a budapesti kerületek többségénél az átlagos négyzetméterár már meghaladja az 1 millió forintot, a saját célra vásárló vevők ismét a külső kerületeket, valamint az agglomerációs településeket vehetik célba. Ugyanez a mintázat várható a többi nagyváros esetében.
Az ingatlan.com úgy véli, lehetőségeket is tartogat az áremelkedés a vásárlók számára. Az adataik szerint január elején Budapesten kerülettől függően 739 ezer és 1,9 millió forint között volt az eladó használt lakóingatlanok átlagos négyzetméterára. A legolcsóbb kerület a XX. a legdrágább pedig az V. Miközben a XI. vagy éppen a XIII. kerületre 1,36 és 1,4 millió körüli ár a jellemző, a XVIII. kerületben 863 ezer forint ugyanez.
A fővárosi új lakásoknál is jelentősek az eltérések, a XII. kerület a legdrágább 2,9 millió forintos átlagárral. Ezzel szemben a legalacsonyabb árat a XVIII. és XX. kerület nyújtja, mindkét városrészben 1 millió forint alatt marad az új lakások átlagos négyzetméterára.
„Egy belső kerületben eladó használt lakáshoz képest egy külvárosban épülő új lakás ára alacsonyabb is lehet” – emelte ki Balogh László.
A megyeszékhelyeken a használt lakóingatlanok esetében Debrecen, Győr, Veszprém, Szeged és Székesfehérvár vezeti a mezőnyt 783-892 ezer forintos négyzetméterárral. A másik végletet Salgótarján képviseli 285 ezer forintos átlagos árral.
Az új lakásoknál másképp alakul a rangsor, így Szeged a legdrágább 1,14 millió forintos négyzetméterárral. A legolcsóbbak közé sorolható a mostani kínálat szerint Szekszárd, Miskolc és Békéscsaba, ahol 656-682 ezer forintból kijön az új lakások négyzetmétere, igaz, ezekben a városokban szűk a kínálat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.