Tech techline.hu 2008. július. 07. 05:30

Hogyan keressünk WiFi-t utazáskor, nyaraláskor?

A jelenleg megvásárolható mobil számítástechnikai eszközök...

A jelenleg megvásárolható mobil számítástechnikai eszközök legnagyobb része már tartalmaz vezeték nélküli hálózati csatlakozást. Legyen az notebook, PDA vagy egy mobiltelefon, a WiFi lassan elengedhetetlen kapcsolódási felület lesz.  Külföldön a legegyszerűbben és legolcsóbban vezeték nélkül tudunk a világhálóhoz kapcsolódni, a kérdés csak az, hol és hogyan.

A világ kétszázezernél több hotspotja a JiWire adatbázisában

Hotspot keresése
Egy üzleti út vagy nyaralás közben már szinte elengedhetetlen, hogy kapcsolódni tudjunk az internethez. Ha nem fontos, hogy a saját eszközünkkel tegyük ezt meg, akkor ideális megoldás egy internetkávézó, azonban ha a laptopunkkal, PDA-nkkal vagy WiFi-s mobilunkkal akarunk csatlakozni, keresnünk kell egy hotspotot. A világ legnagyobb hotspot adatbázisát a  JiWire oldalán találhatjuk: az adatbázis 134 ország, több mint 230 ezer csatlakozási pontját  tartalmazza. A közel 20 ezer ingyenes ponton kívül a legnagyobb szolgáltatók (Boingo, T.Mobile, Wayport, iPass) is megtalálhatók a listában. Magyarország csak 395 ponttal képviselteti magát, de ha külföldi utazás előtt szeretnénk felderíteni a lehetőségeket, érdemes pontosan megadni azokat a helyszíneket, ahol vezeték nélküli kapcsolatot szeretnénk találni. A magyar nyaralók legnépszerűbb célországai jól el vannak látva hotspotokkal. Így például Olaszországnál 3927, Ausztriánál  1077 és Németországnál 147804 bejegyzést találunk. A listát az Egyesült Államok vezeti, több mint 62 ezer ponttal.

A hazai csatlakozási pontok a Hotspotter oldalán

Persze hotspot keresésnél is felmerül a klasszikus tyúk és tojás probléma. Ahhoz ugyanis, hogy az online adatbázisban megtaláljunk egy csatlakozási pontot, csatlakoznunk kell az internethez. Éppen ezért a JiWire oldalról le lehet tölteni egy Wi-Fi Hotspot Finder nevű programot,  amelyik tartalmaz egy offline adatbázist, amelyben kikereshetjük, hol fogunk majd csatlakozási pontot találni. Az adatbázis rendszeres időközönként automatikusan frissül, amikor csatlakoztunk az internethez.  

Hogyan csatlakozunk?
Ha már találtunk egy nyílt, vezeték nélküli elérési pontot, létre kell hozni a kapcsolatot, azaz be kell jelentkeznünk az adott hálózatra és azon keresztül az internetre.  Nyilvános hotspot esetében a csatlakozás még nem jelenti, hogy a világhálót is el tudjuk érni. A legtöbb esetben a csatlakozás után egy böngésző ablakot kell nyitnunk (ez lehet, hogy magától is megtörténik), és az abban megjelenő oldalon be kell jelentkezni. Fizetős hálózat esetén a felhasználó nevünket és jelszavunkat kell beírni, vagy ha még nincs ilyen, akkor létre kell egyet hozni, esetleg hitelkártya adatainkat is be kell írni az azonnali fizetéshez. Ingyenes hotspotnál általában csak jóvá kell hagyni, hogy betartjuk a használati szabályokat.  Ingyenes pontoknál is előfordulhat, hogy felhasználó nevet és jelszót kell választani, így már gyorsabb lesz a legközelebbi bejelentkezés.

Létezik egy Skype kiegészítő is a hotspotok megtalálásához

A bejelentkezés után már tetszőleges webcímet írhatunk a böngészőbe, elindíthatjuk a levelező programunkat vagy az azonnali üzentküldőt.
Egy nyilvános hotspotnál van egy felső határ,amely meghatározza, hogy egyszerre hány felhasználó csatlakozhat hozzá. Elképzelhető tehát, hogy megtelt a hotspot, így kis várakozási időkkel próbálkozzunk többször. Természetesen az is lehet, hogy nagyon gyenge a jel, és azért nem tudunk rákapcsolódni a hálózatra. Ilyenkor próbáljuk kideríteni, pontosan hol van a jeladó, és menjünk közelebb.

Elektronikus levelezés
Nyaralás, utazás közben talán a legjobban az elektronikus levelezés hiányzik. Leveleink olvasása a legtöbb esetben nem okoz gondot, azonban a levelek elküldése akadályokba ütközik. Ennek oka, hogy a levelező programunkba beállított kimenő levélszervert (SMTP) blokkolja a hotspot üzemeltetője. Ezzel akarják megakadályozni, hogy a spammerek használják hálózatukat. Két dolgot tehetünk ilyenkor. Megpróbálhatjuk beállítani a hotspothoz tartozó kimenő levél szerver címét. Fizetős pontoknál a szükséges adatokat legtöbbször a korábban már említett bejelentkező, adminisztrációs oldalról megtudhatjuk. Persze találgathatunk is, nincs nagy változatosság ezeknél a címeknél. Így például a külföldön leggyakoribb hotspotokhoz tartozó kimenő levél szerverek a következők:
Boingo - mail.boingo.com
Surf and Sip - mail. surfandsip.com
T-Mobile - myemail.t-mobile.com
Wayport - mail.wayport.net

A másik és jóval kényelmesebb megoldás, ha nem ragaszkodunk a levelező programunkhoz, hogy valamilyen webes levelezőt használunk. A legegyszerűbben ezt úgy valósíthatjuk meg, ha elutazásunk előtt készítünk például egy Google Mail postafiókot, és abba átirányítjuk az összes beérkező levelünket. 

A Boingo hálózata több, mint 100 ezer helyen érhető el

A Google Mail esetében azt is meg lehet adni, hogy a kimenő leveleknél a feladó címénél ne a Google címünk látszódjon, hanem az eredeti, a levelező partnereink által ismert cím.

Önvédelem
Amikor egy nyilvános hotspothoz csatlakozunk, más felhasználók vagy a pont üzemeltetői hozzáférhetnek a számítógépünkön tárolt adatokhoz. Ennek megakadályozására érdemes néhány biztonsági szabályt betartani. Figyeljünk arra, hogy egy valóban nyilvános és hivatalos vezeték nélküli hálózathoz csatlakozunk. Egyre jobban terjednek az olyan csali hotspotok, amelyek üzemeltetője csak arra vár, hogy valaki hozzákapcsolódjon a hálózatához, és így hozzá tudjon férni bizalmas adatokhoz, jelszavakhoz. Ezek közül a legveszélyesebb, amikor a felugró bejelentkező képernyő pontosan úgy néz ki, mint valamelyik híres hotspot szolgáltató kezdő ablaka. A gyanútlan csatlakozó szerencsétlen esetben még a hitelkártya számát is megadja, hogy befizessen az internet használatra, a rosszindulatú üzemeltető pedig a saját céljaira használja fel az így megszerzett adatokat. 

Az USA és Anglia kávézóiban gyakran találhatunk Surf and Sip hálózatot

A legjobban akkor tudjuk elkerülni az ilyen csali pontokat, ha előzetesen tájékozódunk valamelyik hotspot adatbázisban, hogy az adott környéken milyen hivatalos pontok vannak és azoknak mi az azonosítójuk (SSID). 
Ha fájlokat, dokumentumokat akarunk valahova feltölteni vagy elektronikus levél mellékleteként küldeni, előtte valamilyen megbízható módszerrel titkosítsuk azokat. Bizalmas adatok megadásánál figyeljünk arra, hogy biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező oldalon vagyunk-e.  Amikor csak lehetséges, használjunk virtuális magánhálózatot. A VPN-en keresztüli csatlakozás nagy biztonságot jelenthet. Feltétlenül kapcsoljuk be a számítógépünkön az operációs rendszer beépített tűzfalát, vagy egy önálló tűzfal programot. Ez egyrészt megakadályozza, hogy olyan adatok menjenek kifele a komputerünkről, amelyeket nem akartunk megosztani másokkal.  Természetesen a hotspoton keresztüli levelezésnél sem szabad elfelejtkezni a folyamatos vírusfigyelésről.
Mivel az esetek többségében nincs rá szükség, kapcsoljuk ki a fájlmegosztást, és fontosabb fájljainkat és a hordozható gépünket védjük jelszóval. Végül pedig az sem árt, ha jól körbenézünk, nincs-e valaki a közvetlen közelünkben, aki figyeli, milyen adatokat, jelszavakat írunk be gépünkre.

Hirdetés