Tech techline.hu 2008. június. 16. 05:30

Meglepő: retro rádió WiFi-vel (videóval)

Az internetes rádiók hallgatásához egyre kevesebben használnak...

Az internetes rádiók hallgatásához egyre kevesebben használnak számítógépet. Sokkal kényelmesebb és egyszerűbb egy célkészüléken megkeresni és beállítani kedvenc adásainkat. Főleg akkor, ha ez a célkészülék nagyon hasonlít a régi időkben használt rádiókhoz, a kezelése nem igényel semmilyen számítástechnikai ismeretet, mégis internetes adások tízezrei közül válogathatunk. 

Elölről olyan, mint egy régi rádió

A Terratec cég NOXON iRadio-jának nosztalgikus külseje üde színfolt lehet egy mai műszaki berendezésekkel felszerelt lakásban. A fekete műanyag dobozról egy pillanatig azt hihetjük, hogy egy régi FM rádió, azonban ahogy előkerül a csomagból WiFi antenna és a távirányító, már látszik, ebben a készülékben megtalálhatjuk a legújabb technikákat. Miután felcsavartuk a vezeték nélküli internet-kapcsolathoz szükséges antennát, bekapcsolás után a nagy méretű és jól olvasható kijelzőn láthatjuk az elérhető WiFi hálózatokat. Csak ki kell jelölni, hogy melyikhez szeretnénk csatlakozni (titkosított hálózatoknál persze a hozzáférési jelszót is), és a rádión máris megjelenik az internetes adások több szempont szerint rendezett listája.  A hátoldalon Ethernet csatlakozó is van, ezt használhatjuk, ha nincs vezeték nélküli hálózatunk. Országok és műfajok szerint böngészhetünk az adások között, és vannak speciális válogatások is. A készülék vezérléséhez használhatjuk az előlapon található gombokat, de távolról is kényelmesen irányíthatjuk a távvezérlővel. Egy-egy adás kiválasztása után azonnal hallhatjuk a műsort, és a kijelzőn leolvashatjuk az adó nevét és a zeneszám címét, szerzőjét, előadóját. Mindezt fényújságszerűen, nagy betűkkel is megjeleníthetjük, hogy távolról is könnyen el lehessen olvasni, mit hallunk éppen, de átkapcsolhatunk a pontos idő kijelzésére is.

Hátulról már látszik, hogy a legmodernebb technikák is helyet kaptak az iRadio-ban

Ha olyan internetes rádió adást találunk, amit máskor is szívesen hallgatnánk, egyetlen gombnyomással hozzáadhatjuk a kedvenceket tartalmazó listához. Az elérhető rádiók és podcastok listáját folyamatosan frissíti a készülék az internetről. Az iRadio beállításait webböngészőn keresztül is elérhetjük, és így olyan adásokat internetcímét  is hozzáadhatjuk a kedvenceinkhez, amelyek nem szerepelnek a rádió listájában. 
Az internetes műsorokon kívül saját zenei gyűjteményünket is hallgathatjuk az iRadio-n. A készülék tetején található csatlakozóba dugott iPod-ot vagy iPhone-t azonnal felismeri, és ezeknek minden vezérlését elvégezhetjük a NOXON távirányítójával. Az albumok, lejátszási listák, zeneszámadatok a rádió kijelzőjén jelennek meg. Hasonlóan  lehet hozzáférni és lejátszani a hátsó oldalon található USB csatlakozóba helyezett eszközökön található zeneszámokat is.   
A beépített időzítővel elalvási vagy ébresztési időt lehet beállítani. Mi több, a tervezők még arra is figyeltek, hogy ha zenét hallgatva szeretnénk elaludni, akkor csökkentett fényerővel világítson a kijelző, ébresztéskor pedig egy gombnyomással tudunk még egy kis lustálkodási időt adni magunknak, mielőtt újra bekapcsol a készülék.

Csatlakoztatás után a távvezérlővel válogathatunk az iPod zeneszámai között

Az iRadio-ban, talán a retro dizájnnak köszönhetően, csak egyetlen, kisméretű hangszóró kapott helyett, A nagy bitrátájú internetes adásokat és a iPod-on vagy USB-n tárolt zenéinket azonban érdemes a LineOut kimeneten keresztül csatlakoztatható házi HiFi rendszerünkön hallgatni.  
Akinek még ez sem lenne elég, annak egy FM rádiót is beépítettek: egy hagyományos antennával tudjuk fogni a szokásos rádió adásokat. Az iRadio kezelni tudja az FM adásokkal sugárzott RDS adatokat, láthatjuk az adó nevét és esetenként a műsorszámok címét is.  

Hirdetés