Néhány évvel ezelőtt meglehetősen életképtelen ötletnek tűnt, hogy úgy...
Néhány évvel ezelőtt meglehetősen életképtelen ötletnek tűnt, hogy úgy jöjjenek létre ingyenes hotspotok, hogy magánszemélyek megosztják a saját internet-elérésüket. A FON ügyes üzleti és marketing stratégiájának köszönhetően mára már a világ több mint 800 ezer pontján találhatunk ingyenes hotspotot. Magyarországon ezek száma közel 1000. A használatukhoz nincsen szükség előfizetésre, havidíjra, csupán 3500 forint körüli kezdeti és egyszeri „befektetésre”.
A rendszerhez való csatlakozáshoz meg kell vásárolni egy La Fonera fantázia nevű WiFi routert, és vállalnunk kell, hogy azt legalább egy évig éjjel-nappal üzemeltetjük. Ez a speciális router két WiFi hálózatot hoz létre, egy nyilvánosat, amelyikbe bárki bejelentkezhet és egy titkosítottat, amelyet saját magunk használunk. A két hálózat teljesen független egymástól. Aki csatlakozott a FON-hoz és saját maga is megosztja az internetét, az ingyen csatlakozhat más FON pontokhoz, így bármerre jár a világban, talál ingyenes WiFi-t.
A mai ADSL vagy vezetékes internet kapcsolatok elég nagy sávszélességűek ahhoz, hogy ne is vegyük észre, ha annak egy kis részét mások is használják. Ráadásul e „kis rész” nagyságát magunk határozhatjuk meg.
A FON-hoz való csatlakozás és a szükséges beállítások elvégzése nem a legegyszerűbb, így mi is kipróbáltuk a teljes folyamatot, hogy a lépések leírásával segítsük olvasóinkat.
1. lépés - regisztráció
A FON weboldalára belépve egy rövid ismertető után azonnal csatlakozhatunk, ha a Join FON hivatkozásra kattintunk. Mivel a rendszerhez való csatlakozásnak feltétele egy Fonera router üzemeltetése, ezt meg kell vásárolnunk. Pillanatnyilag két modell közül választhatunk; közöttük mindössze annyi a különbség, hogy a La Fonera+ tartalmaz egy vezetékes hálózati csatlakozót is, így nem WiFi eszközöket is rá tudunk kötni. Akinek ez nem fontos vagy ezt egy másik routerrel megoldja, annak tökéletes az olcsóbb, La Fonera. A 25 eurós árat azonban tovább csökkenthetjük, ha találunk valakit, aki már tagja a rendszernek. Ugyanis a FON tagok meghívhatnak 20 ismerőst, hogy azok kedvezményesen tudjanak belépni, illetve routert vásárolni. Számos hazai fórumon lehet FON meghívót kínálókat találni a Google segítségével. Ha kapunk egy ilyen meghívót, akkor az abban található linkre kattintva kezdhetjük a regisztrációt, és ilyenkor mindössze 6 euróért kapjuk a WiFi modemet.
2. lépés - vásárlás
A regisztráció egy e-mail aktiválással zárul, majd már a rendszerbe bejelentkezve rendelhetjük meg a modemet. Érdemes még egy La Fontenna nevű külső antennát is vásárolni, ami – ha a routerel együtt rendeljük – csak 2 euróba kerül. Mindehhez még szállítási költségként nagyjából 5 eurót számolhatunk. Mindösszesen kevesebb, mint 3500 forintot vontak le a bankkártyánkról, és 10 nap múlva már csengetett is a UPS a routerrel és az antennával. Ez utóbbi a specifikáció szerint akár a kétszeresére is növelheti a router által lefedett területet, így mi is jobb és erősebb jelet kapunk, és a környékünkre tévedő FON pontot keresők dolgát is megkönnyítjük.
3. lépés - telepítés
A La Fonera beüzemelése csak pár percet vesz igénybe. A router hátulján kész csatlakozási helyet találunk, egyikbe a mellékelt ethernet kábelt kell dugni, amelynek a másik végét az ADSL vagy kábelmodem egy szabad portjára csatlakoztatjuk. Ezután már csak a hálózati adaptert kell a konnektorba helyezni, ez egyben a router bekapcsolását is jelenti. Az első indítás után várjunk pár percet, mert a router automatikusan frissíti a firmware-jét, és csak utána kezd működni. Ha a csatlakozások rendben vannak, akkor a Power és az Internet feliratú LED-eknek kell zölden világítaniuk. Routerünk két teljesen független WiFi hálózatot hoz létre, az egyiknek FON_AP, a másiknak MyPlace az azonosítója (SSID). A FON_AP a nyilvános, titkosítás nélküli hotspot, elsőként ehhez kell csatlakoztatni számítógépünket.
A csatlakozás után indítsunk egy el böngészőt, és próbáljunk betölteni egy tetszőleges weboldalt. Ennek hatására a FON adminisztrációs oldala fog megjelenni, ahova a korábbi regisztrációkor megadott felhasználónévvel és jelszóval tudunk belépni. Belépés után lépésről-lépésre vezet a rendszer, hogy a routerünk és a két általunk üzemeltetett hotspot paramétereit beállíthassuk. Ilyenkor lehet megadni, mi legyen ezeknek a hotspotoknak a nevük, mekkora sávszélességet engedélyezünk a nyilvános hálózatnak, és azt, hogy mi legyen a titkosított hálózat WPA jelszava. Ezeket később akár távolból, interneten keresztül is megváltoztathatjuk. Ezek után kiléphetünk a nyilvános hálózatból és az imént beállított WPA jelszó használatával csatlakozhatunk a router másik, titkosított hálózatához.
4. lépés - használat
A FON rendszer alapötlete, hogy ha mi megosztjuk másokkal az internetünket, akkor mi is használhatjuk mások internetét. A router elindítása után kíváncsiak voltuk, hogyan működik ez a valóságban. A világon e cikk írásának pillanatában 617428 Fonaro, azaz FON routert üzemeltető felhasználó volt. A FON pontokat egy térképen is meg lehet nézni, sőt a Google Earthra is letölthető az országokra leválogatott adatbázis. Magyarországon közel ezer ilyen hotspotot találhatunk. A térkép alapján megnéztünk néhány budapesti pontot és kipróbáltuk az ingyen internetezést. A FON hálózatot még ott is könnyű megtalálni, ahol sok más hotspotot lát a mobil eszközünk, mert a nyilvános FON hálózatok azonosítója kötelezően FON_ karakterekkel kezdődik. A ponthoz való csatlakozás után a böngésző programban automatikusan a FON bejelentkező oldala jelenik meg, ahova ha beírjuk az azonosítónkat és a jelszavunkat, már internetezhetünk is. Minden kipróbált pontnál gyorsan tudtunk csatlakozni, és gond nélkül tudtunk levelezni, böngészni, sőt még Skype-olni is. Ez utóbbiról érdemes megjegyezni, hogy a WiFi-s Skype telefonok is tudnak csatlakozni a nyilvános FON pontokhoz, így számítógép vagy PDA nélkül is tudunk szinte minden utcasarkon ingyen telefonálni.
A FON központi rendszere minden nyilvános csatlakozást naplóz, így azt is meg tudjuk nézni (még térképen is), hogy hol használtuk mások FON pontját, és azt is, hogy kik csatlakoztak a mi megosztott hálózatunkhoz. A táblázatokból a csatlakozások pontos időpontját és a forgalmazott adatmennyiséget is kiolvashatjuk.
A rendszerrel elvileg még pénzt is kereshetünk, mert arra is van lehetőség, hogy olyanok csatlakozzanak a megosztott internetünkhöz, akiknek nincs FON azonosítójuk. Ők fizetés (PayPal, SMS) ellenében használhatják a hotspotunkat és a befolyt összeg felét mi kapjuk meg. Persze ez csak annak jelenthet komolyabb bevételt, aki turisták által sűrűn látogatott helyek közelében lakik. Ráadásul a fizetés ellenében nyújtott internet-megosztást a legtöbb szolgáltató nem is engedélyezi.