120 ezer éves élő baktérium bukkant fel
A baktériumok között is apró, 120 ezer éves mikrobát nyertek ki a Penn State University kutatói egy grönlandi gleccser jegéből. Az organizmus képes túlélni az alacsony hőmérsékletet, a nagy nyomást, az oxigénhiányt és a tápanyagszegény környezetet is, így nem meglepetés, hogy a NASA is érdeklődik a felfedezés iránt.
A faj ennyire apró mérete egyben magyarázat is arra, hogyan maradhatott fenn ennyi ideig a grönlandi gleccser jegében. A Chryseobacterium greenlandensis fajról eddig csak annyit tudni, hogy genetikailag köthető egyes halakban, növényi gyökerekben, illetve a tengeri sárban található baktériumokhoz, valamint csak egy a körülbelül tíz, tudomány által is dokumentált, sarkköri jégből kinyert baktérium közül.
"A mikrobák a föld biomasszájának több mint egyharmadát alkotják, de eddig csak nyolcezer körüli fajról szerzett a tudomány részletesebb leírást a körülbelül hárommillió létező fajból" - mondta Loveland-Curtze. A faj igénytelensége és túlélési képessége várhatóan segíthet abban, hogy jobban meg lehessen érteni a Föld és a világűr extrém természeti körülményei között túlélő organizmusok életfolyamatait.