2008. május. 14. 17:49 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 14. 17:46 Tech

Orosz-európai űrrepülő indulhat útnak 2018-ban

Az orosz űrhivatal bejelentette, hogy az Európai Űrügynökséggel (ESA) együttműködésben egy évtizeden belül elkészül a tervezett új űrhajó, amely embert visz a kozmoszba.

A Clipper orosz űrsikló. Már korábban is próbálkoztak
© Mosnews.com
A Roszkoszmosz és európai partnere közösen építenék fel az űrjárművet, amely alkalmas lenne a Föld körüli keringésre és akár a Holdra való eljutásra is.

Az orosz hivatal szerdai bejelentése szerint hattagú legénység szállítására terveznék az űrhajót, amelyet egy Kelet-Szibériában felépülő kilövőállomásról indítanának majd a világűrbe.

Az első tesztrepülést 2015-re tervezik, az űrhajó pedig 2018-ban szállhatna fel a legénységgel együtt. Az orosz fél az utaskabin, míg az európaiak a műszaki egységek és a motor megépítéséért vállalnának felelősséget.

Közben az európai EADS Astrium vállalat kedden Brémában bejelentette, hogy olyan, munkatársai által megálmodott teherszállító űrhajók terveit hozza hamarosan nyilvánosságra, amelyek egyúttal űrhajósok szállítására is alkalmasak lennének. A BBC hírszolgálata szerint a cég a májusban sorra kerülő berlini légi bemutatón számol majd be részletesebben a terveiről.

Az EADS Astrium  és a Német Űrügynökség (DLR) azt a célt tűzte ki, hogy 2017 elejére elkészüljön egy ilyen embert szállító űrjármű. A koncepció szerint a jelenleg teherszállításra kifejlesztett, és márciusban sikeresen bemutatkozott "automata szállító jármű" (ATV) technológiáját használnák fel a legénységet is szállító űrjármű megépítésére.

Az Astium és a DLR vezetői szerint az átalakítás nem kerülne eurómilliárdokba. Az első tesztekre már 2013-ban sor kerülhetne, az első emberes repülésre pedig négy-öt évvel később.

A felvázolt elképzelést azonban még hivatalosan is el kell fogadniuk az európai partnereknek, mielőtt esetleg az Európai Űrügynökség (ESA) égisze alatt elkezdődhetne a megvalósítása - jegyezte meg a brit sajtóorgánum.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.