Hol tartunk 1984-hez képest?
Meg tudná-e valósítani technikailag egy elnyomó rendszer Orwell vízióját a jelenlegi fejlettségi szinten? A Wired magazin kérdésére adott válaszokat járjuk körbe, rövid kitekintéssel az aktuális fejlesztésekre.
Feltehetőleg számos személyiségi és emberi jogokért küzdő aktivista véleménye esne egybe Orwellével, ha megkérdeznék, mit gondol napjaink adatbiztonságáról, gondolatszabadságáról és a magánszemélyek megfigyelhetőségi lehetőségeiről. Az 1984 klasszikus disztópiája kendőzetlenül szembesíti az olvasót a folyamatos megfigyeléssel, a médiagépezet mindent leegyszerűsítő mivoltával és természetesen a közhelyszámba menő Nagy Testvér képével, ezzel pedig gyakran párhuzamot vonnak azok, akik az Echelon globális lehallgatórendszerét, a műholdas vagy akár a falon átlátó megfigyelőrendszereket, illetve akár a felhasználók online szokásait és abból részletes profilt építő ipari elemzőszoftvereket emlegetik.
A Wired arra a konklúzióra jut, hogy Orwell víziója távoli, technikailag megvalósíthatatlan és emiatt szerencsére még mindig egyike marad csak a példamutató disztópiáknak, ettől függetlenül érdemes felfigyelni arra, hogy a jelenlegi fejlesztések mennyire túlhaladták Óceániát - csak az a motívum, hogy az emlékek törléséhez a komplett világhálóval végezni kellene, letörölhetetlen mosolyt kelthet a függetlenségről álmodókban.
A teleképek
Egyszerre vevő- és adókészülék |
" Bizonytalan volt, hogy a Gondolatrendőrség milyen gyakran és milyen rendszer szerint kapcsolódik be egy-egy magán-teleképkészülékbe. (...) Az embernek abban a tudatban kellett élnie - s abban a tudatban is élt, ösztönné vált megszokásból -, hogy minden hangját hallják, s kivéve, ha sötét van, minden mozdulatát megfigyelik." |
Vélemény: technikailag nem tűnik lehetetlennek egy olyan LCD-képernyő piacradobása, amely egyaránt funkcionál még webkameraként, hangszóróként és mikrofonként, a jelenlegi webkamerákról pedig kifejezetten elmondható, hogy nem látnak a sötétben. A papírvékony, flexibilis képernyők korában inkább az a kérdés, hogyan lehetne az ilyen eszközöket minél masszívabb, erőteljesebb külsővel ellátni.
Orwell nem részletezi túlzottan Winston munkaállomását, így nehéz precíz részletekkel szolgálni annak technikai állapotáról és felszereltségéről. Az újbeszéden alapuló hangfelismerő rendszerrel kapcsolatban meglehetősen szkeptikusan nyilatkoznak, ismerve a mai mobilos és desktopos hangfelismerő programok eléggé támadható képességeit. Az újbeszéd lexikon tömörségét ismerve egy körülbelül ezer szavas szókinccsel és egy avítt számítógépes technológiával, valamit hasonló hanggal rendelkező és kellően képzett személyzettel viszont könnyen elképzelhető a mechanizmus. Ennél egyszerűbb és precízebb megoldást csak az biztosíthatna, ha a szuperszámítógépet fejhallgatókkal felszerelt, gyorsan gépelő bérszolgákkal helyettesítenék a Minisztérium szobáiban.
A verscsináló
A verzifikátor |
"Ezek állították elő azokat az értéktelen újságokat, amelyekben sporton, bűnügyeken és horoszkópokon kívül szinte semmi sem volt, az olcsó, hatásvadász regényeket, a nemiségtől csöpögő filmeket és az érzelmes dalokat, amelyeket teljesen gépesített eljárással készítettek, egy "verscsinálónak" nevezett különleges kaleidoszkópféle masina segítségével." |
Vélemény: Az elmúlt hónapokban a legnagyobb előrelépést azok a japán szoftverek jelentették, amelyek a szigetország popszakmájának jellegzetes vékony hangú női énekhangjait képesek imitálni, de ezek mellett számos olyan megoldást találhatunk példának okáért csak a zeneíró szoftverekben, amelyek révén egyszerűen és gyorsan lehet zeneszámokat készíteni. Míg a mai napig készülnek olyan programok, amik önmaguktól állítanak elő tartalmakat (beleértve például a pár hete bemutatott magyar Autocut-ot is), igazi áttörés, illetve az ehhez szükséges, művészi tartalmakhoz is felhasználható mesterséges intelligencia még nem készült el.
Háború helyett energiát gerjeszt a mesterséges sziget © inhabitat.com |