2007. november. 29. 16:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 30. 12:19 Tech

Mérföldkőhöz érkezett az emberi agyról készült számítógépes modell

Egy svájci kutatóintézet munkatársai olyan számítógépes szimulációt fejlesztettek, amely pontosan modellezi az emberi agy működését. A projekt jelentős mérföldkőhöz érkezett, s úgy tűnik, sikeresen imitálja gondolkodószervünk működését.

10 000 neuron és 30 millió
szinaptikus kapcsolat leképezése
© EPFL.ch
A Technology Review értesülései szerint a svájci École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) tudósai - az IBM kutatóival együttműködve -  a Blue Brain Project nevet viselő kutatás során eljutottak arra a szintre, hogy elmondhatják: számítógépes modelljük, amely agyunk egyik igen összetett részének, az agykéreg gondolkodásért is felelős részének, a neocortexnek a szimulációját is végzi, pontosan reprodukálja a tényleges agykéreg-működést. Így a kutatók állítása szerint eljutottak arra a szintre, hogy három éven belül teljes mértékben szimulálni tudják majd egy emlős agyműködését, s egy évtizeden belül képesek lesznek ugyanerre az emberi aggyal kapcsolatban.

„Tulajdonképpen visszafejtjük az agy működését” – magyarázta Henry Markram, az EPFL Brain Mind Institute nevű részlegének igazgatója. A Blue Brain Project 2005-ben indult el egy Blue Gene szuperszámítógép segítségével. A kutatás során az agy működését az egyes idegsejtekig fejtették vissza, s egy olyan eszköz létrehozását tűzték ki célul, amellyel a neurológus kutatók kísérleteket folytathatnak, teóriákat, elképzeléseket tesztelhetnek, s hatékonyabban vizsgálhatják egyes gyógyszerek hatását, mint ha valódi idegszövetet használnának. 

Az agy egyik részét szimuláló modell tavaly készült el, s Markram szerint az alapos tesztidőszak után kijelenthető: a szimuláció kellően pontos ahhoz, hogy a kutatók megkezdhessék az agy további területeinek modellezesét.

„Lenyűgöző munkát végeztek” – mondta Thomas Serre, a bostoni MIT neurológus kutatója. „Óriási hatással lesz azoknak a kutatóknak a munkájára, akik ezen a területen dolgoznak.”

A Blue Brain Projekt első célkitűzése az volt, hogy 10 000 idegsejt és 30 millió szinaptikus kapcsolat működését szimulálja: ez egy patkány agykérgére jellemző. Azért választották ezt az agyterületet, mert rendkívül összetett, többfajta szinapszisból és ioncsatornából áll.

A modell 15 év kutatási adatain, géntérképén, szinaptikus kapcsolódások feltérképezésén és a patkányok agykérgének elektropszichológiai elemzésén alapul. A hatalmas adatmennyiség feldolgozására külön szoftvert fejlesztettek ki, amely automatikusan felépíti az  idegsejtek és kapcsolódásaik pszichológiailag pontos, háromdimenziós modelljét.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.