Az agyi aktivitás elemzésével fejlesztené hírszerzését az USA
A Pentagon védelmi fejlesztéséért felelős ügynökség, a DARPA kifejlesztett egy módszert, amely az agyi aktivitás nyomon követésével vizsgálja, hogy nagy mennyiségű grafikus információból mi az, ami releváns információt tartalmazhat.
Kimutatható agyi aktivitás jelzi a feldolgozásra érdemes képeket © BBC |
A módszer abból indul ki, hogy az agy számtalan vizuális „szűrési” műveletet végez el, mielőtt tudatosítaná a nézőben, mit is látott éppen. Ennek szerepe a zavaró tényezők kiküszöbölése, az asszociációk felépítése, valamint az olyan részletek azonosítása, amelyek további figyelmet igényelhetnek. Ezek a folyamatok akkor is lezajlanak, ha a képeket csak a másodperc töredék részéig látja a szemlélő.
A DARPA felkérésére a Honeywell nevű cég dolgozik olyan akadémiai kutatókkal, akik az agy saját belső kommunikációját vizsgálják, hogy kiderítsék, milyen módszerrel szűri ki a lényegtelen adatokat. A megfelelő kiképzésen átesett képelemzőknek a kísérlet kedvéért elektródákat rögzítettek a fejére, majd 50-50 képből álló sorozatokat mutattak nekik, nagyon rövid idő alatt.
Minden egyes képet 50-100 milliszekundumig lehetett látni, így az elemzők egy óra leforgása alatt akár több ezer képet is átnézhetnek. A kutatók azt találták, hogy a további elemzésre érdemes képek esetében az agyi aktivitás 250 milliszekundummal a kép megjelenése után indul be. E képeket megjelölhetik, hogy később részletesebb elemzésnek vessék alá a fájlokat.
A Wall Street Journal értesülései szerint a Honeywell már készen áll a technológiát demonstráló rendszerrel, s további fejlesztéseket is végeznek, hogy a jövőben akár az orvoslás terén is bevethessék a módszert. Arról nem szól a fáma, hogy az elemzők hogyan érezték magukat, miután húsz percen keresztül képek sokaságával bombázták őket.