Rákos sejteket pusztít egy új gén
A University of Kentucky kutatói olyan kísérleti egeret hoztak létre, amely rezisztens a rákos megbetegedésekkel szemben. Az áttörés a prosztatában felfedezett tumorelnyomó génnek köszönhető.
A Science Daily értesülései szerint a Par-4 nevű, a daganatok kifejlődését megakadályozó gént a brit College of Medicine radiológus professzora, Vivek Rangnekar fedezte fel. A Par-4 gének elpusztítják a rákos sejteket, ám az egészségeseket nem károsítják. Csupán nagyon kevés olyan molekula létezik, amelyek specifikusan támadják a daganatot, ezért a felfedezésnek óriási jelentősége van egy esetleges jövőbeni terápia kifejlesztése szempontjából.
A Rangnekar által kitenyésztett egerekben egyáltalán nem fejlődik ki daganat. Az egerek normálisan növekednek és nincsenek születési rendellenességeik. A Par-4 egerek még néhány hónappal tovább is élnek, mint a kontrollcsoport tagjai, ami azt jelzi, hogy a gén működésének nincsenek káros mellékhatásai.
„Eredetileg a prosztatában fedeztük fel a Par-4-et, de nem csak arra korlátozódik a működése” – magyarázta Rangnekar a Science Daily-nek. „A gén minden sejttípusban megtalálható, amelyet vizsgáltunk. Különlegessége, hogy szelektív módon pusztítja a rákos sejteket, ez pedig nagyon különlegessé teszi.”
A gén terápiás felhasználási lehetőségeit tovább vizsgálva a kutatók a Par-4-et beültették egy nőstény egér petesejtjébe, amelyet aztán megtermékenyítettek.
„A hordozó állat nem mutatja túl nagy számban a géneket, de a kicsinyeiben már megtalálható” – magyarázta Rangnekar. „Így képesek voltunk a jótékony hatást továbbörökíteni az egerek új generációjába.”
Az emberi felhasználást illetően a Par-4 molekulák jelentősége az lehet, hogy például csontvelő-beültetéssel a kemoterápia és a sugárkezelés súlyos mellékhatásai nélkül lehet kezelni a rákos betegeket.
A professzor elismerte: némi időre van még szükség a teljes terápia kifejlesztésére, de az első lépéseket biztatónak nevezte.