2007. november. 20. 15:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 20. 15:29 Tech

Hat órás űrséta az ISS nemzetközi űrállomáson

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) bővítését célzó szerelési munkák újabb szakaszának az elvégzését kezdte meg a Föld körül jelenleg 330 kilométer magasságban keringő űrbázis legénységének két asztronautája kedden.

Az amerikai Peggy Whitson és Daniel Tani várhatóan mintegy hat órán át dolgozik majd a nyílt világűrben, hogy csatlakoztassák az energiaellátó rendszert és a hűtő-, illetve fűtőberendezéseket a Nemzetközi Űrállomás Harmony nevű új dokkoló-modulján. Ehhez kapcsolódnak a későbbiekben az érkező űrrepülőgépek, illetve erre a berendezésre illesztik a  Columbus nevű európai kutatómodult is. Ez az egység amellett, hogy újabb tudományos kísérletek helyszíne lesz, egyúttal jelentősen megnöveli majd az ISS-en dolgozó űrhajósok életterét.
 
A két amerikai szerelő űrhajós munkájának zavartalan lebonyolítását az ISS belsejéből az orosz Jurij Malencsenko felügyeli.
 
Az új dokkoló kapu beüzemeltetését célzó munkák nagy részét már a múlt héten elvégezték. Akkor az űrállomás robotkarjával az űrrepülőgépek fogadására alkalmas PMA-2 dokkoló egységet a Harmonyhoz illesztették, majd az egészet az űrállomás elejére, vagyis a végleges helyére tették át. Ezt megelőzően néhány nappal a mostani állandó legénység két tagja - Whitson és Malcsenko - első űrszerelési munkája során elektromos vezetékeket kapcsolt szét és helyezett át, hogy megtisztítsa a Harmony dokkoló modul helyét.
 
A két amerikai űrhajós most elektromos kábeleket köt be, és a Harmony fűtését, illetve hűtését biztosító folyadékvezető csatornákat illeszt a helyére. A modul kikötésre alkalmassá tételét az űrhajósok szombaton, újabb szerelési munka során fejezik be.

A tervek szerint december 6-án indítják el az Atlantis amerikai űrrepülőgépet rakterében a Columbusszal a Nemzetközi Űrállomásra.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.