2007. október. 07. 12:30 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. október. 07. 12:00 Tech

Mégis hasznos lehet a vakbél

Mégsem felesleges szerv a vakbél, mutatnak rá a Duke University Medical School kutatói frissen publikált elméletükben.

A vakbél funkciója az emberi emésztőrendszerben található baktériumokhoz kötődik, derül ki a Journal for Theoretical Biology szaklapban közölt tanulmányból. Az emberi szervezetben rengeteg baktérium fordul elő, ezeknek legtöbbje jóindulatú és az emésztést segíti elő.

A belekben található baktériumflóra súlyosabb megbetegedésekből és járványokból kifolyólag (például egy kolera- vagy vérhasjárvány esetén) ki is pusztulhat - a vakbél ilyen esetekben gyakorlatilag "újraindítja" az emésztőrendszert. A tanulmány egyik szerzője, Bill Parker szerint a szerv "a baktériumok biztos menedéke", elhelyezkedése pedig alá is támasztja az elméletet, árulta el a cnn.com weboldalnak.

Parker azt is elmondta, hogy a vakbél baktériumgyártó funkciójára a modern társadalmi környezetben már nincs igazán szükség. Évszázadokkal ezelőtt a kisebb népsűrűségű területeken csak a vakbél volt a szervezet egyetlen mentsvára a baktériumokra kiható betegségek ellen. Manapság azonban a károsodott bélflórát könnyen fel lehet frissíteni más szervezetekből vett baktériumtelepek segítségével. Más tanulmányok ezzel egybevágóan arra is rámutatnak, hogy egyes kevésbé fejlett országokban, ahol a higiéniai okokból kifolyólag a vakbél hasznosnak bizonyulhat, a vakbélgyulladás jóval kisebb számban fordul elő.

Az elméletet több, a kutatásban részt nem vett orvos tartja hihetőnek. Míg Douglas Theobald, a Brandeis University biokémikus professzora szerint a Duke iskola elmélete a vakbél létével kapcsolatos legvalószínűbb magyarázat, addig Gary Huffnagle, a University of Michigan mikrobiológus professzora arra a feltételezésre jutott, hogy valószínűleg a mandula is hasonló szerepet láthat el az emberi testben.