2007. szeptember. 17. 11:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 17. 11:31 Tech

Megnevezték a világ tíz legszennyezettebb helyét

Egy független amerikai környezetvédő csoport összeállította a világ tíz legsúlyosabban szennyezett területének listáját, amelyen volt szovjet tagköztársaságok, Oroszország, Kína és India szerepel, de felkerült a szennyezők közé Peru és Zambia is.

Nehézfémek, vegyi anyagok: mi szemet-szájat ingerel
© AP
Az amerikai Blacksmith Institute jelentése szerint mintegy 12 millió embert érint a súlyos szennyezés, amelyért többek között a vegyi-, a fémfeldolgozó- és a bányaipar a felelős. A hatások között krónikus betegségeket és korai halálozást említenek a lista összeállítói.

Az először 2006-ban kiadott tanulmány ABC-sorrendbe rendezi a szennyezett helyszíneket, amelyeket nem rendeztek „erősorrendbe”, „az egyes helyszínek mérete, lakosságának száma és a szennyezés formája miatt.”

A 2007-ben „debütáló” helyszínek között szerepel például a kínai Tianjing, ahol potenciálisan 140 ezer ember válhat ólommérgezés áldozatává, egy óriási ólomkitermelő telep miatt. Az indiai Sukinda városában 12 bánya üzemel megfelelő környezetvédelmi irányelvek nélkül. A kitermelés során keletkező veszélyes vegyi anyagokat egyszerűen beleeresztik az ivóvízbe.

Az azerbajdzsáni Szumgajit korábbi szovjet ipari központként vegyszerekkel és nehézfémekkel szennyezi a környezetet. A tanulmány szerint a környéken élők között 51 százalékkal magasabb a rákos megbetegedések kialakulásának kockázata, mint az ország egyéb területén, s a születési rendellenességek és genetikai mutációk is jóval gyakoribbak.

„A legsokkolóbb, hogy gyerekek betegszenek és halnak meg ezeken a területeken, pedig nem kéne sokat tenni, hogy a problémát megelőzzük” – nyilatkozta a BBC-nek adott interjújában Richard Fuller a Blacksmith Institute igazgatója. „Idén a média több figyelmet szentelt a környezetszennyezésnek, azonban a szavakat nem minden esetben követte tett, nagyon kevés új programot jelentettek be, amelyekkel tenni lehetne ez ellen. Meg kellene érteni, hogy ehhez mindenkinek a segítségére szükség van.”

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.