2007. szeptember. 11. 13:30 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 11. 12:55 Tech

Megmenthette volna Csernobilt

Orosz tudósok egy csoportja azt állítja, újszerű ásványra leltek az Északi-sarkkörön, a Kibinszkij-hegységben. A lelet, amelyet egyelőre csak 24-7 néven emlegetnek, képes a folyékony nukleáris hulladék radioaktív sugárzását elnyelni. Mások szerint ez egyáltalán nem újdonság.

Életeket menthet a lyukacsos kristály
© catalystdesign.envision.purdue.edu
A Russia Today értesülései szerint a radioaktív víz a 24-7 ásvánnyal való érintkezés után biztonságossá válik. "Képes kivonni a radioaktív anyagokat bármilyen víz-alapú oldatból és így jelentős gyakorlati haszna van", nyilatkozta a kőzetről Jakov Pakhornovszkij, a Kolszkij Kutatóintézet főnöke a weboldalnak. Ha a csernobili incidens esetén hasonló tulajdonságokkal rendelkező anyag állt volna a mentőcsapatok rendelkezésére, az utóhatások jó részétől meg lehetett volna kímélni mind a lakosságot, mind pedig az ökoszisztémát. A kutatócsoport jelenleg csak pár grammnyi kőzetet talált, a gyakorlatban pedig több tonnára lenne szükségük - igaz, bizonyosak abban, hogy vegyi úton nagyságrendekkel többet képesek előállítani.

Ahogy azonban a blog.wired.com kolumnistája, Eric Hundman is rámutat, a forradalminak hangzó anyag korántsem olyan rejtélyes. Régóta ismert ugyanis természettudósok körében az a zeolitnak nevezett ásványtípus, amely egyfajta molekulaszűrőként működik. Ezen mikroporózus, nagyon finom szerkezetű ásványi kőzetek bizonyos méretű részecskét képesek elnyelni, következésképpen a különféle típusú zeolitokból álló kőzetkeverék több, különböző típusú szennyeződést tud megkötni.

A zeolitot a 18. században fedezte fel Axel Fredrik Cronstedt svéd ásványkutató, aki vizsgálatai során olyan anyagra lelt, ami hevítésre úgy viselkedik, mintha forrna. A szagelszívóként, vízlágyítóként és víztisztítóként is használt zeolitot az ókorban por alakban sebgyógyításra is használták, ugyanis képes megtisztítani a még váladékozó sebet és a vérzést is csökkenti.

A radioaktivitással szemben számos védelmi módszert fejlesztettek már ki: egyes membránok képesek radioaktív elemeket, például céziumot megkötni. A blog.wired.com említ olyan kutatást is, amely szerint a nyárfából nyert fűrészporral akár 99 százalékos sugárfertőtlenítés is elérhető. A zeolitot szintetikus úton is megpróbálták már előállítani, méghozzá sikerrel: a hasonló fizikai elven működő, először 1978-ban napvilágot látott Synroc az elmúlt években katonai radioaktív hulladékok semlegesítésében játszott fontos szerepet.