2007. augusztus. 27. 11:55 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 27. 11:46 Tech

Mi rejlik a NASA archívumában?

Publikus adatárrat hoz létre az Amerikai Űrhajozási Hivatal ötven évnyi fotó- és videóarchívumából. A digitalizálást és rendszerezést az Internet Archive végzi, a kollekció folyamatosan bővül az elkövetkező évek során.

Míg a NASA gyűjteményének jó részét az interneten tárolja, archívumuk olyannyira nincsen rendszerezve, hogy az egyszeri felhasználó nehezen képes benne megtalálni bármit is. Az ügynökség sajtófelelőse, Bob Jacobs úgy nyilatkozott múlt héten csütörtökön, hogy a San Franciscó-i székhelyű archive.org-nak adja át ötven évnyi anyagát szkennelésre, rendszerezésre és tárolásra. Így a felhasználók könnyedén megtalálhatják az őket érdeklő tartalmakat mind kis-, mind nagyfelbontásban. A projektet alapítványi pénzekből, adományokból és magánszemélyek támogatásaiból tartják majd fenn.

A hivatal az Internet Archive-hoz merevlemezeken juttatja el digitális anyagait, ezek mellett pedig folyamatosan küldi nekik nyomtatott dokumentumait, mikrofilmeit, könyveit, hanganyagait és VHS-kazettáit, amiket digitalizálva adnak hozzá az online archívumhoz. A tervek szerint az első két évben a NASA digitális fotóanyagát szortírozzák, majd a harmadik évben az analóg képeket helyezik el a kollekcióban. Eközben az Internet Archive szakemberei automata szkennelési és kategorizáló rendszert dolgoznak ki.

Paul Hickman, az IA menedzsere elmondta a Computer Worldnek, a digitális kollekciót a cég nagyteljesítményű szerverein tárolja San Fransiscoban, Európában, illetve Egyiptomban. A csoport jelenleg 5 petabájtnyi adatot kezel, ez hozzávetőlegesen a világ összes nyomtatott anyagának negyvenedrészével egyenértékű.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.