2007. május. 10. 11:06 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2007. május. 10. 11:07 Tech

Az EU megmentheti a Galileo európai navigációs műholdprogramot

Ha az Európai Unió erőteljesebben támogatná a Galileót, azzal elmozdítaná a holtpontról a projekt ügyét. Jacques Barrot EU-biztos május 16-án ismerteti a Galileóval kapcsolatos elképzeléseket. Ezek között lehet a Galileo teljes felkarolása, több EU-pénz ráfordítása vagy a projekt teljes cserbenhagyása.

Az európai rendszer kiépülése még várathat magára
© Nissan
Az európai navigációs műholdprogram költségvetésének több mint felét magánpénzekből finanszírozták volna, ám az EU vállalati partnerei - AENA, Alcatel, EADS, Finmeccanica, Hispasat, Inmarsat, TeleOp és Thales - nem teljesítették kötelezettségüket. Az első komoly problémának az bizonyult, hogy az amerikai védelmi minisztérium üzemeltette globális helymeghatározó rendszer (GPS) navigációs szolgáltatása ingyenes és jó minőségű, amivel elég nehéz versenyezni.

Viszont a Galileo sokkal pontosabb lehet, és idővel nagyobb lefedettséget biztosítana a sűrűn lakott területeken.

A mostani GPS pontatlanságát különböző eszközökkel javítani lehet, így nem éri meg sok pénzt fizetni egy eleve pontos GPS rendszerért. A legújabb GPS jelvevők a legeldugottabb helyekről is képesek venni a jelet. Ugyanakkor igen nehéz letiltani a műholdas navigációs rendszerek használatát. Az amerikai katonaság már régen felhagyott az ilyen jellegű próbálkozásokkal. Előrevetítve a lehetséges gondokat, a Galileo titkosítása kemény dió lesz; egy ügyes támadónak nem jelenthet komoly gondot a titkosítást feltörni. Emiatt a Galileo magántámogatói szkeptikusak az üzleti sikert illetően, s vonakodnak a terv támogatásától.

A programba Wolfgang Tiefensee német szállításügyi miniszter próbál új életet lehelni. Szerinte az EU további 2 milliárd euróval támogatja a rendszer kiépülését - a tervezett 1,5 milliárd dolláros számla mellett -, s a magánszektor a működési költségeket fogja fedezni.

A Galileo megteremtését az európai repülőgépipar mindenképpen támogatja. A GPS-t ugyanis az amerikai kormánynak módjában áll régió szerint kikapcsolni. Ez esetben nemcsak a katonaság működése, hanem a repülőgépek, a hajók stb. navigálása is ellehetetlenülne.

Elképzelhető, hogy Brüsszel egy olyan ideges amerikai elnöktől tart, aki egyszer csak úgy dönt, hogy kikapcsolja a rendszert.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.