Először hajtottak végre porckorong-átültetést emberen
Kínai orvosoknak először sikerült porckorong-átültetést végrehajtaniuk, eddig öt páciensen – derül ki egy friss tanulmányból.
Négy férfi és egy hölgy nyakába ültették át idegen testek porckorongjait a hongkongi egyetem orvosai. A beültetett donorszervek fiatalon balesetben elhunyt nőktől származtak, melyek használatához természetesen a hozzátartozók beleegyezését kérték a kutatók. A beültetett porcokat az elhunytak testéből legkésőbb két órával a halál beállta után távolították el, és különleges kémiai tartósító anyagban tárolták a transzplantációig.
A csigolyák közt a porckorong kék színű © spin-service.com |
„A jól bevált gyógymód várhatóan továbbra is a sérült porckorong eltávolítása és a szomszédos gerinccsigolyák egyesítése marad” – teszik hozzá a kutatók. Ennek azonban komoly hátránya, hogy korlátozza az ember mozgásképességét, ráadásul a hagyományos műtét nyomán bárhol újabb porckorong-sérülés léphet fel. A „mesterséges porckorong” ugyan megoldást kínálhat a további sérülések elkerülésére, de beültetése komoly komplikációkkal járhat a nyaki tájékon, s beoperálása rendkívül bonyolult műtétnek számít.
A porckorongok elsődleges feladata a gerinc terhelésének csillapítása. Ezek valójában „lapos tokok”, melyek két és fél centiméter átmérőjűek, 0,65 cm vastagságúak, s gerinccsigolyák között helyezkednek el. Stessz esetén a porc megdagadhat, megnyomva a gerincben végigfutó idegeket és a gerincvelőt, mely kegyetlen fájdalommal járhat.
A porckorong-bántalmak baleset vagy hosszantartó túlzott gerincterhelést követően léphetnek fel, de az öregedéssel is előjöhetnek a panaszok.
A mostani bejelentés lényege abban áll, hogy először sikerült az orvosoknak embereken végrehajtani a porckorong-átültetést.