2007. március. 12. 13:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 12. 13:36 Tech

Fénnyel másodpercek alatt megállapítható a kórokozók jelenléte

A gyógyításban, a betegek gyors diagnosztizálásában, de akár a terrorizmus ellenes harcban is komoly eredményeket hozhat az egyik brit egyetem kutatói által kifejlesztett eszköz, amelynek használatával szó szerint kivilágíthatóak a különféle baktériumok.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A BBC weboldalának beszámolója szerint a University of Sheffield szakemberei egy olyan készüléket fejlesztettek ki, amelyben speciális molekulák fényhatást bocsátanak ki, ha meghatározott sejtekhez kötődnek. A kutatók öt éven keresztül tökéletesítették azt a különleges, óriásmolekulákból álló polimert, amely össze tud kapcsolódni az organizmusokkal. Miután a kötés kialakult, a molekula megváltoztatja a térszerkezetét, s így egy fényjelet bocsát ki. Ez lehet látható fény, például vörös derengés, de lehet olyan is, amelyet az emberi szem nem lát, csak egy fluoreszkáló égő alatt észlelhető.

Az újítás használata jelentősen felgyorsíthatja a különböző vizsgálatokat, amelyek segítségével a baktériumok jelenlétének kimutatása órákig, de akár napokig is eltarthat. A brit Védelmi Minisztérium által támogatott kutatócsoport most azt vizsgálja, hogyan kapcsolhatók össze a polimerek a különféle baktériumtípusokkal.

Az új fejlesztés rövid idő alatt tudtára adhatja az orvosoknak, ha egy seb elfertőződött, illetve ha ennek a veszélye fennáll. A technológiát akár harctéri körülmények között is lehet alkalmazni, ahol a megfelelő higiénés feltételek nem feltétlenül adottak.

A hordozható berendezés akár három éven belül forgalomba kerülhet. Segítségével akár a szándékosan kiengedett baktériumokat is fel lehet fedezni, így hasznos támogatást nyújthat például bioterror-támadás esetén.

Sheila MacNeil professzor az egyetem sejt-, és szövetmérnöke szerint az órákig, vagy akár napokig tartó azonosítási folyamat helyett már egy percen belül pontos eredményeket kaphatnak a vizsgálódó szakemberek.

„Már a kezünkben vannak azok a polimerek, amelyek fényt bocsátanak ki, ha megváltozik a térszerkezetük” – tette hozzá a BBC-nek adott interjújában Dr. Steve Rimmer, az egyetem kémia tanszékének munkatársa, aki szintén részt vett a kutatásban. „Rövidesen már pontosan meghatározhatjuk, milyen típusú fertőzéssel, vagy baktériummal állunk szemben.”

„Ha ezt a módszert kellően kifinomulttá teszik, óriási előrelépést jelentene az orvostudomány számára” – tette hozzá Peter Hawkey professzor, a Birmingham University bakteriológusa.