2007. február. 19. 15:17 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 19. 14:40 Tech

Harmadik ipari forradalomra lenne szükség

Kielégíteni a szegények alapszükségleteit, szabályozni a bolygó termékenységéért, a földért és vízért folyó versenyt, biztosítani a jóléthez szükséges energia megtermelését úgy, hogy a környezet és a klíma ne károsodjon, megszabadítani a világot az atomfegyverektől, és megvédeni az óceánokat - ezeket a célokat jelölte meg legfontosabbként az Amerikai Egyesület az Alkalmazott Tudományokért (AAAS) elnevezésű szervezet éves tanácskozásán.

Az AAAS a világ legnagyobb tudós társasága, számtalan országból 120 ezer tagot tömörít, s ennek megfelelően hatalmas a lobbyereje. San Franciscóban tartott tanácskozásán a fő téma a klímakatasztrófa elkerülése, a szegénység enyhítése és az atomfegyverek megszüntetése, és a tudósok jelentős részben tanácstalanok.
 
Az említett öt ügyet a San Fransisco-i konferencián John Holdren, a szervezet elnöke jelölte meg az emberiség előtt álló legnagyobb kihívásként a Der Spiegel című német hetilapnak adott interjújában.
 
Rámutatott, a fő gondok megoldását nehezíti, hogy a Föld 192 országa közül legalább egy probléma az ötből minden országot érint, ugyanakkor nem minden esetben szükséges a 192 ország konszenzusa. A klímavédelmi egyezményhez csak tizenhárom állam egyetértésére lenne szükség, ugyanakkor az amerikai kormány a mai napig elutasítja az úgynevezett Kyotói Jegyzőkönyvek aláírását, Kína hivatalos politikája pedig a be nem avatkozás, mert úgy véli, hogy először a nyugati ipari államoknak kellene tenni a klíma védelme érdekében.
 
Az AAAS és az amerikai kormányzat kapcsolata jelenleg történelmi mélyponton van, ugyanis a tudósok közül senki nem számított arra, hogy Washington az ország legjobb szakértőinek véleményét ilyen mértékben hagyja figyelmen kívül, legyen szó a klímapolitikáról, vagy az iraki háborúról. Holdren szerint a Bush adminisztráció a tények elkerülésének politikáját folytatja, pedig az Egyesült Államok tevékeny részvételére mindenképpen szükség van a problémák megoldásához - vélekedett Holdren.
 
A Der Spiegel beszámolója szerint Hans Joachim Schnellhuber, egy potsdami klímakutató intézet vezetője egy új innovációs program beindítását szorgalmazta, tekintettel arra, hogy az elmúlt két évtizedben az energiaszektorban teljesen elhanyagolták a kutatást és a fejlesztést. Kijelentette: "harmadik ipari forradalomra lenne szükség a fenyegető klímaváltozás miatt", olyan technológiai váltásra, mint amilyen a második világháború után következett be. Ha ez nem következik be, akkor a klímaváltozás egymást erősítő folyamatai a még gyorsabb üvegházhatást váltják ki - idézte a kutatót a Der Spiegel internetes kiadásában.