2007. január. 24. 18:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 24. 18:09 Shake

A 2007-es cipődivat követi a klímaváltozást

A balettcipők orrát idéző dizájn, telitalp és fémszínek, sportos elegancia – ezek lesznek a 2007-es tavaszi, nyári cipődivat jellemzői, legalábbis a világ egyik legnagyobb cipőkészítő cége szerint.

Puha bőrből készült, egyszerű, letisztult, sportos, mégis mindennapos utcai viseletre alkalmas formák és dizájn, valamint az 50-es és 70-es évek formavilága köszön vissza a Clarks, a világ egyik legnagyobb cipőgyártójának tavaszi/nyári kollekciójában. A férfiak részére tervezett elegáns darabokat a „tikkasztó latin-amerikai forróság” ihlette, és a női szandálok tervezésekor is figyelembe vették a klímaváltozást.

A báránybőrrel kezdődött

A Clarks-ot egy testvérpár alapította 1825-ben Angliában. Először báránybőrből készült papucsot árultak, majd cipőkészítésbe fogtak. Ma már a világ egyik legnagyobb cipőgyártójaként évente 45 millió pár cipőt adnak el 150 országban, 350 milliárd forint értékben.

A bemutatott női félcipők apró sarkaikkal lezserek és sportosak formájukat tekintve, de a színek élénkek, és a kiegészítők – masnik, varrások, pántok – nőiessé teszik a lábbeliket. A cég nemzetközi tervezőgárdája elővett néhány modellt 30 és 50 évvel ezelőttről, és ezeket újratervezve, megújítva dobták most piacra. Így a vastag talpú szandálok és sok-pántos felsőrésszel bíró cipőket ajánlják nyárra. Az élénk színek mellett megjelentek az úgynevezett fémszínek (arany, bronz, ezüst) is.

A Magyarországon tavasszal boltot nyitni készülő, 182 éve alapított Clarks egyik igazgatója, Melissa Potter a hvg.hu-nak elmondta, hogy véleményük szerint a magyar piacon van kereslet az igényes, szaktudással tervezett cipők iránt. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta azt is, hogy sokat emlegetett, és az Európai Unióban nem szívesen látott kínai cipők nem veszélyeztetik a cég termékeit, mert az ő szaktudásukkal és minőségükkel nem igen tud versenyre kelni a kínai piac. A cég magyarországi képviselője azonban elismerte, hogy ma Magyarországon jogos lehet az a félelem, hogy a vásárlók a pillanatnyilag olcsóbbnak tűnő cipőt választják. Az is tény, hogy a Clarks – a legtöbb vállalathoz hasonlóan – a kilencvenes években váltani kényszerült és a termelést az Egyesült Királyságon kívülre helyezte, az olcsóbb munkaerőt kínáló Brazíliába, Romániába és Vietnámba. (Ez utóbbi helyen egy magyar is dolgozik.)

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.