A manhattani orvosok túlszárnyalni látszanak a korábbi optimista várakozásokat. Tavaly nyáron a Nature magazin úgy becsülte, öt éven belül emberek esetében is lehetővé válhat a méhátültetés, miután svéd kutatók sikeresen hajtottak végre ilyen jellegű beavatkozást birkáknál.
Az amerikai orvosok már vizsgálatot kezdtek olyan nőkön, akik működő petefészekkel rendelkeznek, de rákbetegség, sérülés vagy egyéb probléma miatt el kellett távolítani a méhüket, és akik az eljárásnak köszönhetően mégis kihordhatnák saját gyermeküket.
Az orvostudomány már ismeri a vese-, a máj- és a szívátültetést, néhány doktor kéz-transzplantációt is végez. Francia sebészek már arcátültetést is végrehajtottak. Az amerikai sebészek azoknak a nőknek akarnak esélyt adni, akik saját gyermeket akarnak szülni.
"Sok nőnek segíthetünk, hogy alapvető vágya teljesüljön" - mondta Giuseppe Del Priore, a műtétet tervező sebészcsoport vezetője a New York Downtown Hospitalban.
Mint minden úttörő vállalkozás előtt, most is sok a kritikus, a kétkedő. Egyes transzplantációs specialisták szerint az eljárást még nem tesztelték kellő mértékben állatokon, és az esetleges teherbe esés lehetőségénél sokkal nagyobbak a kockázatok, amelyek a nő és a magzat egészségét fenyegetik.
Thomas Murray, aki a New York állambeli Garrisonban a Hastings bioetikai intézetet vezeti, úgy látja: az ügy egy sor orvosi és morális kérdést vet fel, amely alapján a műtét nehezen igazolható.
Del Priore viszont azt vallja: nem az orvosok feladata megítélni a betegek vágyait, erkölcsi normáit. "A mi feladatunk az, hogy tanáccsal lássuk el és segítsük őket abban, hogy a lehető legjobb életük legyen" - mondta.
A rákspecialista példaként említette egyik női betegét, aki terhesen autóbalesetet szenvedett, elveszítette férjét, magzatát és a méhét ki kellett operálni. "Iszonyatos szenvedésen ment keresztül, szerintem minden esélyt megérdemel" - fogalmazott.
Majmokon és kecskéken végzett kísérletek után a világ első méhátültetését szaúd-arábiai orvosok hajtották végre 2002-ben egy 26 éves páciensen, a donor egy 46 éves nő volt. S bár a méhet életveszélyes vérrögképződés miatt 99 nappal az operáció után ki kellett venni, a műtétet technikailag sikeresnek nyilvánították.
Del Priore-nak - aki kollégáival már több méhátültetést végzett patkányokon, malacokon, nyulakon és rhezus-majmokon - meggyőződése, hogy a szaúdi műtét során keletkezett problémákat el lehet kerülni, ha nagyobb artériákat ültetnek be az új méhhel. Hangsúlyozta: az operáció kockázattal jár, de a nőknek kell választaniuk, akik közül sokak számára a gyerekszülés mindennél fontosabb az életben.