2007. január. 10. 16:21 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 10. 16:21 Tech

Mesterséges földrengést idéztek elő Bázelben

A svájci Bázel városában kisebb pánikot váltott ki, hogy egy geotermikus projekt keretében mesterséges földrengéseket idéztek elő a kutatók, s hogy földmozgások később folytatódtak, már a kutatástól függetlenül.

A bajor közszolgálati rádió és televízió portálján beszámoló olvasható arról, hogy december vége óta leálltak a kutatások, mert több mint 150 bázeli lakos feljelentést tett az ügyészségen.
 
A rengések akkor kezdődtek, amikor az úgynevezett geotermikus, vagyis a föld hőenergiájának kihasználását célzó - projekt során fúrásokat végeztek, és a furatokba vizet kezdtek pumpálni. A cél az volt, hogy ötezer méter mélyre lefúrjanak, ahol a hőmérséklet 200 Celsius fok körül van, hogy a gőzt aztán ismét a földfelszínre pumpálják, és a áramot állítsanak elő vele.
 
A munkák megkezdése előtt a vállalkozók számoltak azzal, hogy a fúrások mikrorengéseket okozhatnak, de a Richter skála szerinti 3,1-3,4 erősségű rengésekre nem számítottak. Ráadásul ezek a fúrás leállítása után is folytatódtak.
 
A vállalkozók visszautasították a kritikát mondván, hogy a földrengésveszélyes területeken mindenki azt kérdezi, hogyan lehet megakadályozni a földmozgásokat. Svájcban most sikerült kiváltani a víz befecskendezésével a kisebb rengéseket, vagyis energiát vettek ki a földből és meggátolták, hogy egy nagy rengés komoly károkat okozzon. A projekt tehát véletlenül ugyan, de új, pozitív eredményeket hozott és ezt nem kellene bírálni. Nem kizárt, hogy további utórengések is lesznek, de ez nem ok arra, hogy kétségek merüljenek föl a geotermikus projekttel kapcsolatban - mondta a német napilap online verziója szerint Werner Bussman, a fúrást végző vállalkozás szóvivője.
 
A bázeli tartományi kormányzat várhatóan január végén dönt a projekt sorsáról.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.