2007. január. 02. 12:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 02. 12:20 Tech

Gerinckímélő teleszkópos hátizsák

Teleszkópos hátizsákot kreált egy amerikai izomkutató, hogy a nehéz felszereléssel rohanó katonák, tűzoltók vagy mentősök elkerülhessék a porcsérüléseket és nagyobb teherrel is futhassanak.

Az emberi test minden lépéskor 5-7 centimétert emelkedik, majd süllyed. Ha nehéz háti csomagot visz valaki, ezt is ennyivel kell minden lépésnél megemelnie, ami többletterhelést jelent. Larry Rome izomkutató fiziológus ágy számítja, hogy teleszkópos hátizsákja 40 százalékkal csökkenti a nehéz terhek hordozásához szükséges összes energiát. A tudós arra is gondolt, hogy bizonyos esetekben jobb, ha a teher "nem él önálló életet", ezért hátizsákját "antiteleszkóposítani", rögzíteni is lehet.

Az új hátizsák a szokásos, testhez rögzített keretből áll, amelyre a terhelés rugózó gumiszalagokkal van felerősítve. Ezek a lépések során megnyúlnak-összehúzódnak, és a terhelés nagyjából egy magasságban marad. A működési elv hasonlít az ázsiai árusok hosszú hajlékony bambuszbotokra erősített csomagjaira.

A fejlesztés egyébként úgy indult, hogy az amerikai Tengerészeti Kutatóközpont megkereste az ismert izomkutatót, hogy tervezzen járás közben elektromos áramot fejlesztő hátizsákot, amely biztosítja az éjjel látó és a műholdas helymeghatározó szerkezetek áramellátását. Mindenki meglepetésére az áramfejlesztő hátizsákban könnyebb volt járni. Rome professzor most újra tervezte a szerkezetet, hogy az viselőjét a lehető legkíméletesebben terhelje - olvasható a New Scientist című angol tudományos folyóiratban.