2004. október. 26. 09:57 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Az ombudsman szerint a nehéz iskolatáska miatt több a gerincbeteg gyermek

Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa kedden több intézkedést javasol arra, hogyan lehetne csökkenteni az iskolatáskák súlyát, s ezzel megelőzni a gyermekkori gerincbetegségek számának növekedését.

Lenkovics szerint feltétlenül támogatni kell a szakemberek azon javaslatát, hogy a tankönyvek többkötetesek és puhakötésűek legyenek. Az ombudsman szorgalmazza: az iskolák legyenek kezdeményezők és öntevékenyek a probléma megoldásában, például tegyék lehetővé a tanulóknak, hogy saját szekrényben tárolják a nem rendszeresen használt könyveket, segédanyagokat, eszközöket, szótárakat.



Az állampolgári jogok országgyűlés biztosa felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt években együtt nőtt a gyermekkori gerincbetegségek aránya és a tankönyvek, a tanszerek, az iskolatáskák súlya. Az ombudsman szerint az iskolába járó gyerekek jogainak védelme érdekében alkotmányos kötelezettség terhelésének csökkentése, ezért Magyar Bálint oktatási minisztertől kért soron kívüli tájékoztatást arról, hogy miként orvosolható az iskoláskorú gyermekek helyzete.



Magyar Bálint - az ombudsman szerint - az idei iskolaév előtt kerekasztal-megbeszélést hívott össze, amelynek témája az iskolatáska súlya volt. "Magyar Bálint utasítást adott ki, amely szerint 'az Oktatási Közlönyben mihamarabb jelentessen meg a minisztérium egy közleményt az iskolatáska súlyával összefüggő iskolai tennivalókkal kapcsolatban' - tette hozzá az ombudsman.



Magyar Bálint kitért arra is, hogy a jövőben a tankönyvvé nyilvánítási eljárásban azt is vizsgálni kell, megfelelő-e a könyv mérete, súlya, a felhasznált papír minősége, tartóssága. Az eljárás szigorítása biztosíthatja a jövőben a tankönyvek súlyának csökkenését. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.