Genetika segítségével fejlesztenek új autógumikat
Német kutatók genetikai algoritmusokkal javították fel az autók gumijának tapadási képességét, vagyis ezek segítségével tervezték meg a gumik profilját.
A legújabb autógumik evolúció eredményei lesznek © sxc.hu |
A Continental gumigyár fejlesztői a berlini Műszaki Egyetem kutatóival együtt arra használták fel a bionika eredményeit, hogy az autók kerekeinek úgynevezett aquaplaning tulajdonságait jelentősen javítsák. Az első sikerek gyorsan jöttek, egyúttal pedig megmutatkoztak a digitalizálás korlátai is.
A kutatók vettek egy már bevált, esőben használatos gumit, amelynél a mintázatot szinte végtelen változatban lehetne fejleszteni, és azt használták ki, hogy a számítógépeknek nem voltak előítéleteik, szemben az emberrel, akik a bevált formákban gondolkodtak.
A kutatáshoz, amely a rendszert kereste a véletlenek között, a berlini műegyetem adta a szoftvert, s a kísérletek során már az első generációs gumik bizonyítottak, a többi gumihoz képest nedves úton 120 százalékkal nagyobb sebességet értek el, anélkül, hogy megcsúsztak volna. Ezzel mindjárt jobb teljesítményt nyújtottak a tesztelt "esőgumiknál" is.
A siker receptje az volt, hogy a gumin lévő minta belülről kifelé, menetirányba szélesedett. A kutatást most egy időre fel kellett függeszteni a magas költségek miatt, de a fejlesztők bíznak abban, hogy két éven belül rendelkezésükre áll az a software, amellyel folytathatják kísérleteiket.