Növényi génbankot hoz létre Norvégia
Globális katasztrófák esetére óriásmagtár, egyfajta növényi génbank építését fontolgatja Norvégia a Spitzbergák szigetcsoport hegyei közt egy barlangban, ahol a világ összes ma létező növényének egy-egy magvát elhelyeznék.
A világ jelenlegi növényvilága leképezését, és genetikai sokféleségének eredeti állapotában való konzerválását célzó magtárat az örök fagy hazájaként ismert, jóval a Sarkkörön túl lévő szigetvilág jeges talajú hegyei közé fúrt mesterséges barlangban alakítanák ki" - mondta a leendő génbankot kezelő társaság illetékese a BBC-nek.
"A létesítmény célja, hogy megőrizze a Föld mai növényvilágának génállományát arra az esetre, ha valamilyen globális természeti, - vagy nukleáris katasztrófa elpusztítaná az emberiség élelmiszerforrásait" - tette hozzá.
A világ országaiban természetesen számos, hasonló, bár jóval kisebb kapacitású létesítmény működik, legtöbbjük azonban olyan országokban van, ahol a készletek nincsenek biztonságban, vagy a politikai bizonytalanság, vagy pedig a környezetkárosító hatások miatt.
A Spitzbergákon kialakítandó barlangban, amelynek építése jövőre kezdődik, természetes körülmények között is fagypont alatti hőmérséklet szavatolja majd a magvak fagyott állapotban tartását, a méteres vastagságú falak, a két zsilipkamrák, illetve a hatalmas, robbanásbiztos ajtók pedig a készlet biztonságos őrzését az utókor számára.