Új, malária elleni oltóanyag készült gyermekeknek
Új, malária elleni oltóanyagot sikerült létrehoznia egy spanyol orvoscsoportnak. A vakcina a korábbiaknál hosszabb ideig védi meg a gyermekeket a gyakran halálos kimenetelű betegséggel szemben.
Parazita antigének és immunerősítő vegyületek kombinációja révén egy spanyol orvoscsoportnak olyan oltóanyagot sikerült létrehoznia a malária ellen, amely minden korábbi vakcinánál hosszabb ideig véd meg gyermekeket a gyakran halálos kimenetelű betegséggel szemben.
A trópusokon pusztító malária (régies nevén mocsárláz) évi 2-3 millió halálos áldozatának többsége kisgyermekek közül kerül ki, akiknek még nem kellően fejlett az immunrendszere. Ezért is olyan védtelenek az alattomos kórral szemben, amelyet moszkitók terjesztenek Afrika, Dél-Ázsia és Dél-Amerika trópusi vidékein.
A parazita antigének és immunerősítő vegyületek kombinációjából álló védőoltást nyolc évvel ezelőtt önként jelentkező felnőtteken tesztelték a mellékhatások és hatékonyság megállípítására. Ezután kezdték meg gyermekek kísérleti oltását Afrika maláriával fertőzött vidékein. Az első hat hónap tapasztalatai azt mutatják, hogy a GlaxoSmithKline cég RTS (S/AS02A) nevű vakcinájával kezelt 1-4 éves korú gyermekek felét sikerült megóvni a malária különösen súlyos formájától.
A The Lancet című brit tudományos folyóirat weboldalán közzétett tanulmány – amelynek szerzői Mozambik falvaiban 2000 beoltott kisgyermek sorsát kísérték figyelemmel–, igazolja az új vakcina hosszú távú hatékonyságát. A gyerekek körében ugyanis 18 hónappal a védőoltás után sem hagyott alább az oltóanyag hatása. Igaz, az oltás csupán a kicsinyek egyharmadában akadályozta meg a malária kitörését. Ennél lényegesebb azonban, hogy a megfertőződött gyermekek felénél nem alakult ki a betegség életveszélyes változata.