2005. november. 28. 12:43 Infinit Utolsó frissítés: 2005. november. 28. 12:47 Tech

Túlélő és halálra készülő öngyilkosjelöltek beszélnek a neten

Az Internet.ru oldalain írás olvasható a Runeten található öngyilkossággal kapcsolatos szájtokról. A szomorú (néhol pedig kifejezetten morbid) oldalakat három csoportra osztja a szerző: a pszichológiai tanácsadásra szakosodott szájtokra, az öngyilkossági kísérletet túlélt fiatalok (és kevésbé fiatalok) oldalaira, valamint azokra a fórumokra, amelyeken a potenciális öngyilkosok beszélgetnek egymással.

Ez utóbbi kategóriára itt nem térnénk ki, nem szívesen ajánlanánk efféle webhelyeket. Szerencsére a szerző nem megy mélyen bele annak a gondolatnak az elemzésébe sem, hogy az internet lenne az oka a tömeges (csoportosan elkövetett) öngyilkosságoknak.

A másik két típushoz viszont kétségtelenül érdekes szájtok tartoznak. A mySuicide oldalon például - egy igen morbid fejezet mellett, amelyben igen részletesen leírják a „jó”, azaz a fájdalommentes öngyilkosság típusait - alternatívát, azaz az életben maradásra ösztönző módszereket is kínálnak, az ejtőernyős ugrás kipróbálásától a búvárkodásig.

Szintén érdekes a „Danaja” felhasználónevet választó hölgy oldala, ahol az öngyilkosság által megkísértett, annak gondolatával még mindig néha küzdelmet folytató lány kívánja megosztani másokkal az életben általa szépnek talált dolgok (versek, zenék stb.) iránti érzéseit. A szájton olvashatók saját alkotásai is; éppígy a „Projekt Szuicid” oldalai is a hasonló krízishelyzetben levő emberek saját művei találhatók meg.

Az Internet.ru cikkének szerzője szerint Oroszországban évente 55 ezren vetnek véget életüknek önkezükkel, az öngyilkosságot elkövetők többsége 30 év alatti fiatal.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.