Brazil kutatók szerint a kávézaccban lévő szén segítségével kivonható lehet a talajvízből az egyik leggyakrabban használt gyomirtó szer.
A kávé az emberiség egyik kedvenc élénkítője, ám a sok kávé elfogyasztása sok kávézaccal is jár. A melléktermék jellemzően a kukában landol, pedig aranyat érhet, és egyes neurodegeneratív betegségek leküzdésében is szerepe lehet.
Most a brazil Szövetségi Műszaki Egyetem – Paraná kutatói találtak egy újabb érvet a kávézacc megőrzése mellett, ugyanis kiderült: képes megkötni a bentazon nevű, a mezőgazdaságban gyakran használt gyomirtót.
Két legyet egy csapásra
A kapcsolódó, a Journal of Chemical Technology and Biotechnology folyóiratban közölt kutatás eredményei szerint két környezeti problémát is lehetne kezelni a technológiával, ha sikerülne átültetni a gyakorlatba. Egyrészt, a kávézacc sem lenne egyszerű szemét többé, másrészt a gyomirtók által okozott természeti károkat is enyhíteni lehetne.
A brazil kutatók úgy találták: ha cink-kloridot használtak a kávézaccban lévő szén aktiválására, akkor 70 százalékos hatékonysággal távolította el a bentazont. Ez a fajta gyomirtó a talajvízbe – és ivóvízbe – kerülve káros az emberi egészségre nézve, legyen szó a belélegzéséről vagy a lenyeléséről. Sőt: még a bőrön át is fel tud szívódni.
Az eredményeket összegző Science Alert megjegyzi: ezek még csak előzetes megállapítások, de ígéretesek. Arra mutatnak ugyanis rá, hogy a kávézaccban lévő szén hatékonyan tudja kezelni a bentazonnal szennyezett vizet.
Egyelőre azt sem értik pontosan, hogyan tudja a szén elnyelni a gyomirtó szert, de a jövőbeli tanulmányok erre is rávilágíthatnak.
Ha csak egy kicsit vissza tudna adni a környezetnek az egyébként erősen környezetkárosító kávézás, az jelentős előrelépés lenne.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.