Lézeres kommunikáció, gyakori szatellit-járás
Japán elhatározta, hogy műholdas technológia segítségével oldja meg telekommunikációs gondjait, annak ellenére, hogy a toronyházakkal zsúfolt nagyvárosaiban nem jutnak el az égi jelek az állandóan takarásban lévő vevőkészülékekhez.
Japán az űrből. Nagyobb belátás © GDRC |
Japán eldöntötte, hogy saját erőből kiépíti műholdas infrastruktúráját. Egyetlen szervezetbe vonta össze az űrrepüléssel, kutatással és távközléssel foglalkozó állami intézményeket, létre hozta a JAXA-t (Japan Aerospace Exploration Agency). A JAXA deklarált célja az információs társadalom előmozdítása, az ehhez szükséges kommunikációs infrastruktúra kiépítése, hogy „élhetőbb legyen az élet".
A konkrét tervek szerint 2005-ben orosz segítséggel pályára kerül az OICETS lézer-kommunikációs műhold. A kísérletekben az európai ARTEMIS műhold lesz a partnere. Az egyre népesebb égbolton gyakran zavarják egymás rádióadását a műholdak, a lézeres kommunikáció viszont – eltekintve attól, hogy sokkal gyorsabb is – nem okoz interferenciát.
2006-ban pályára kerül Japán első 3 tonnás geo-stacionárius kísérleti műholdja, mely 19x17 méteres, teniszpálya nagyságú antennáival kézi készülékekkel is kapcsolatot tud tartani. Segélyhívó rendszert, beteg-figyelő szolgálatot létesítenek majd vele. A japán belügyi és kommunikációs minisztérium pályázatára érkezett alkalmazási javaslatok közül eddig huszonegy japán és egy kínai tervet hagytak jóvá.
2007-re tervezik a WINDS kódnevű gyors internetes műholdkísérletet. A cél az, hogy 45 cm-es tányérantennával egész Ázsiából és a Csendes Óceán területéről 1,5-6 Mbps sebességű internet kapcsolatot lehessen létesíteni.
2008-ban indul a „kvázi-zenit" műholdas helymeghatározó rendszer. Japán egyik érdekes problémája, hogy a felhőkarcolókkal zsúfolt nagyvárosokban a magas házaktól már nem látszanak az egyenlítő fölött álló geostacionárius műholdak. Így éppen ott nem lehet használni az amerikai GPS helymeghatározó technológiát, ahol a legnagyobb kereslet lenne rá. Olyan műholdak kellenek, melyek – ha csak rövid ideig is – a földi szemlélő feje felett, a zeniten tartózkodnak. A ferde pályára állított műholdak időnként Japán felett is elhaladnak, áthaladnak a zeniten. Az ilyen „kvázi-zenit" műholdból sok kell azonban ahhoz, hogy mindig legyen az ország fölött kettő-három. A mozgó műholdas helymeghatározó rendszer is bonyolultabb, mint a geo-stacionárius, de nincs más választás – mutat rá a beszámoló.