2005. augusztus. 03. 16:41 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 03. 16:24 Tech

Sikeresen befejezték a Discovery szerelését

Minden nehézség nélkül befejezte történelmi jelentőségű külső űrszerelési munkáját szerdán a Discovery amerikai űrsikló legénységének két tagja, eddig ugyanis még nem fordult elő az űrhajózás történetében, hogy űrrepülőgép külső burkán javítást végezzenek, amikor az a Föld körül kering.

Az amerikai Stephen Robinson és a japán Nogucsi Szoicsi közép-európai idő szerint délelőtt lépett ki a világűrbe. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szakemberei aggasztónak tartották, hogy a Discovery hasán, az orr-rész körül a hővédő csempék közötti kerámiaszálas tömítőszalagok közül kettő a megengedettnél nagyobb mértékben kitüremkedett. Egyes mérnökök attól tartottak, hogy ez a rendellenesség a visszatéréskor annyira megváltoztatja a légáramlást, hogy az űrrepülőgép aljánál veszélyes túlhevülés alakult volna ki, amikor az óránként húszezer kilométeres sebességgel haladó keringőegység augusztus 8-án belép a Föld sűrű légkörébe.

Robinson a Nemzetközi Űrállomás végén lévő, 17,4 méteres robotkar segítségével jutott el a sérült részhez. Meglepő módon minden nehézség nélkül kihúzta a tömítőszalagokat. A két tömítésszalag kihúzása között mindössze tíz perc telt el. A művelethez nem kellett használni azt a fémfűrészt, amelyet arra tartogatott Robinson, hogy levágja a kitüremkedéseket, ha azokat nem sikerül kihúzni. Nagyon óvatosan végezte munkáját, nem sértve meg a Discovery hővédő csempéit, amitől szakértők tartottak.

Az űrhajós a művelet végén az űrrepülőgépre utalva kijelentette: "úgy tűnik, hogy a nagybeteg meggyógyult". A Discovery többi űrhajósa és a földi irányító központ egész idő alatt robotkarokra szerelt kamerákkal figyelte a műveletet. Robinson japán társa eközben az űrállomás külső borításán hajtott végre feladatokat. A NASA tisztviselői kedden azt fontolgatták, hogy pénteken még egy űrsétát rendeljenek el, helyreállítandó a külső szigetelést az űrsiklón, közvetlenül a parancsnok ablaka mellett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.