2005. július. 26. 12:24 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. július. 26. 14:41 Tech

Egy új eljárással leleplezésükhöz kivilágítják a kórokozókat

Egyetlen perc alatt kimutatható a bakteriális fertőzés, és a kórokozó is azonosítható két perc, de legfeljebb hat óra alatt a szentpétervári Lumtek vállalat most bemutatott készülék és reagens együttesével.

A fertőzöttséget eddig rendszerint a kórokozók kitenyésztésével állapították meg, ami több napot vett igénybe, s még az amerikai Cornell egyetem kutatói által minap bejelentett új eljárás is fél órát vesz igénybe.

Az új diagnosztikai eljárást a moszkvai Lomonoszov egyetem vegyészei fejlesztették ki, és a műszerek most elkészült kísérleti szériáját a szentpétervári szervátültető kutatóközpontban (MZRF) üzemi körülmények között tesztelik.

Az eljárás lényege, hogy a vizsgált mintához a szentjánosbogárban is jelen lévő luciferase enzimet adnak, az enzim reakcióba lép az élő szervezetek – jelen esetben baktériumok – energiatároló komponensével és világítani kezd. A tejben, fagylaltban vagy a kórházi szobák falán világítóvá tett mikrobákat szinte meg lehet számolni.

Az élő szervezetek energiatároló molekuláit (ATP) először a mikrobák sejtfalának roncsolásával oldatba kell vinni. Ezután az oldathoz luciferase enzimet adva a folyadék annál jobban világít, minél több élő sejt, mikroorganizmus van benne. A reagensként használt luciferase enzimet nem szentjánosbogárból, hanem genetikailag módosított kóli-baktériumból, Luciola mingrelica-ból állítják elő.

Az eljárás legnagyobb előnye a gyorsaság. Egy ATP-mérés 1 perc alatt elvégezhető, de ha pontosan azonosítani akarják a kórokozót, a minta előkészítéséhez szükséges idő miatt az eljárás tovább tart: legalább 2 perc, maximum 6 óra kell hozzá.

Az új módszernél csak akkor kell kitenyésztéshez folyamodni, ha a helyiségben nagyon kevés a mikroba, de 6 óra ilyenkor is elegendő. A biolumineszcenciás vizsgálat nem csak tizedére csökkenti a vizsgálati időt, hanem sokkal kevesebb munkával jár, és olcsóbb is.

A kísérleti sorozatban már kapható baktérium gyorsteszttel a szentpétervári szervátültető kutatóközpontban (MZRF) a kórtermeket, a személyzetet, a műtőket és az orvosi berendezések sterilitását ellenőrzik, de élelmiszerek fertőzöttségét is ki lehet vele mutatni.

A reagenseket külön is árusító Lumtek vállalat számos innovációs díjat nyert Oroszországban. Következő céljuk az, hogy szabványos (GOSzT) vizsgálatként is elfogadtassák eljárásukat.

Hirdetés