Börtönnel büntetnék a kémszoftverek terjesztőit
Az amerikai képviselőház kedden két törvénytervezetet is elfogadott, büntetendő cselekménynek minősítve az internetes felhasználók tevékenységét kikémlelő szoftverek (spyware) terjesztését.
A törvényhozók 395 szavazattal egy ellenében fogadták el azt a jogszabályt, amely öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtaná a kémszoftverek terjesztőit, illetve 393 szavazattal négy ellenében azt a tervezetet, amely pénzbírsággal büntetné azokat, akik mások számítógépére ilyen programot telepítenek hozzájárulásuk nélkül vagy a megtévesztésükkel.
A képviselőház azért fogadott el mindjárt két tervezetet, mivel a törvényhozók nem tudtak dűlőre jutni abban, hogy miként tudnák egyetlen jogszabályba gyúrni őket. A két tervezetet a szenátus még nem vitatta meg.
A képviselőház már tavaly októberben elfogadott két hasonló törvénytervezetet, amelyek azonban elakadtak a szenátusban, ahol nem sikerült egyezségre jutni abban, hogy mi a helyes egyensúly a kémszoftverterjesztők büntetése és a törvényes üzleti vállalkozások oltalmazása között.
A kémszoftver olyan program, amely általában figyelmeztetés nélkül kéretlenül vagy megtévesztéssel az internetező számítógépére települ. A kevésbé káros, de bosszantó változatok nem kívánatos hirdetésekkel árasztják el a felhasználót böngészés közben, míg más programok az internetező szokásait fürkészik, jelszavakat és más kényes, személyes adatokat lesnek ki. A különféle spyware-ek közben lelassítják a komputert akár egészen a használhatatlanságig.
A szakértők szerint a spyware már a kéretlen elektronikus leveleknél (spam) is nagyobb gondot okoz. Az America Online és a több mint ötven technológiai céget összefogó National Cyber Security Alliance a múlt ősszel találomra kiválasztott 329 internet-felhasználó gépét vizsgálta meg és megállapította, hogy 85 százalékukban valamilyen kémszoftver tevékenykedett. Egy átlagosan "fertőzött" komputerben több mint 90 kémprogram leskelődött.