2005. február. 26. 11:06 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 26. 11:07 Tech

Volt élet a Marson

Mars-kutatók szerint egyre valószínűbb, hogy létezett élet a vörös bolygón, és a tudósok egy része feltételezi, hogy jelenleg is van.

Mint az egész naprendszerben a Földhöz leginkább hasonló ismérveket fölvonultató égitest 250 kutatója részvételével rendezett egyhetes hollandiai konferencián pénteken kiderült, a tudósok háromnegyede vallja, hogy valaha baktérium formájában létezett élet a Marson. Minden negyedik részvevő vélekedett úgy, hogy akár még jelenleg is lehet élet a vörös bolygón.

Az Európai Űrügynökség Mars Express kutatószondája által a Marsról küldött eredmények elemzésére összehívott noordwijki értekezleten megjelentek mindenesetre elhatározták: további vizsgálódásokat folytatnak annak megállapítására, van-e élet a vörös bolygón.

Mint a londoni University College szakemberei korábban e konferencián kikövetkeztették, a marsi egyenlítő környékén is lehet fagyott tenger a vörös bolygó felszíne alatt mindössze néhány centiméterrel. A tudósok felhívták a figyelmet arra, hogy hasonló jelenséget marsi pólusok tájékain már kimutattak, de most először jutottak fagyott felszín alatti vízjég meglétének a jeleihez a marsi egyenlítő környékén.

A Mars Express, amely 2003 decemberében állt bolygószomszédunk körüli pályára, tavaly ősszel kimutatta, hogy a Mars légkörében a vízgőz és a metán néhol együttesen jelentős mértékben fordul elő, s mindez azt a elméletet támasztja alá, hogy a bolygón kialakulhatott az élet valamilyen kezdetleges formája. A metán ugyanis mikroorganizmusok hatására keletkezhet, azaz bakteriális anyagcsere-folyamatok is eredményezhetik képződését. Igaz, vulkáni tevékenység terméke ugyancsak lehet ez a Földön is jócskán előforduló gáz, de jelen esetben ennek ellene szól az, hogy bár a Marson hatalmas vulkáni hegyek magasodnak, mind ez idáig a bolygó körül keringő szondák vulkáni aktivitásra még nem bukkantak.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.