2005. február. 23. 12:08 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 23. 12:23 Tech

Fagyott felszín alatti tenger a Marson?

A marsi egyenlítő környékén is lehet fagyott tenger a vörös bolygó felszíne alatt mindössze néhány centiméterrel. A londoni University College szakemberei a Mars Express európai űrszonda felvételei alapján vonták le következtetésüket.

Az Elysium nevű vidékről készített fotók olyan lemezekkel borított tájékot mutatnak, amelyen keréknyomszerű alakzatok is kivehetőek. Az egész jelenség úgy néz ki, mintha - a Földhöz hasonlóan  - jégtáblák úsznának egy tengerben. Csakhogy ezek a marsi jégmezők nem mozdulnak. 

A tudósok felhívták a figyelmet arra, hogy hasonló jelenséget marsi pólusok tájékain már kimutattak, de most először jutottak fagyott felszín alatti vízjég meglétének a jeleire a marsi egyenlítő környékén. 

A Mars Express az Európai Űrügynökség kutatószondája, amely 2003 decemberében állt bolygószomszédunk körüli pályára már eddig is számos figyelemre méltó felfedezéssel örvendeztette meg a csillagászokat. Legutóbb például tavaly ősszel kimutatta, hogy a Mars légkörében a vízgőz és a metán néhol együttesen jelentős mértékben fordul elő, és mindez azt a elméletet támasztja alá, hogy a vörös bolygón kialakulhatott az élet valamilyen kezdetleges formája.

A metán ugyanis mikroorganizmusok hatására keletkezhet, azaz bakteriális  anyagcsere-folyamatok is eredményezhetik képződését. Igaz, vulkáni tevékenység terméke ugyancsak lehet ez a Földön is jócskán előforduló gáz, de jelen esetben ennek ellene szól az, hogy bár a Marson hatalmas vulkáni hegyek magasodnak, mind ez idáig a bolygó körül keringő szondák vulkáni aktivitásra még nem bukkantak.
 


 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.