2009. május. 26. 11:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 26. 11:29 Sport

Póker: a WSOP legnagyobb győztesei II

Május 27-én kezdetét veszi az idei WSOP; a legrangosabb pókeres versenysorozat rajtja előtt sorra vesszük azokat, akik a Las Vegas-i világbajnokságon szereztek világhírnevet.


Johnny Moss

Johnny Moss a legendás idők legendája. Az 1907-ben született texasi fickó gyorsan megtalálta helyét a szalonok világában, tinédzserkorában nyári állást vállalt kaszinókban, ahol azt figyelte, ki, hogy csal az asztaloknál. A háború után már a kártyatermek ismert figurája volt, népszerűségének köszönhető közvetve a WSOP elindítása is.

Az 1950-es évek elején egy megrögzött szerencsejátékos, „Nick the Greek” Dandalos arra kérte Las Vegas-i kaszinótulajdonos ismerősét, Benny Biniont, hogy hozzon neki össze egy exkluzív pókerpartit a jelenlegi legjobb zsugással. A Horseshoe kaszinó tulajdonosa örömmel szervezte meg a találkát Johnny Moss és Nick the Greek között, akik közel öt hónapon keresztül vívták gigászi küzdelmüket. A párharc vonzotta az érdeklődőket, ennek a csatának az ötlete ihlette később egy világszerte ismert és elismert pókertorna, a WSOP létrejöttét.

                                     Johnny Moss veszít – WSOP 1973


Az évente megrendezett pókerviadal főversenyén Moss három alkalommal tudott nyerni, ez rajta kívül csak Stu Ungarnak sikerült. Összesen kilenc WSOP-karkötőt gyűjtött, ezzel Phil Hellmuth, Johnny Chan és Doyle Brunson mögött az összesített lista negyedik helyén áll.

Johnny Chan

A pókerről mindent
A hvg.hu pókerrovatának szakmai partnere a poker24.hu.
A kínai származású játékos a nyolcvanas években robbant be a pókeres köztudatba, azóta pedig a játék állócsillaga. Az 1957-ben született Chan 1968-ban került az Egyesült Államokba, ahol Houstonban telepedett le. Chan fiatal korában gyorsan munkát vállalt, ám 20 évesen feladta jövedelemforrását. Először 1987-ben tudott nyerni a WSOP főversenyén, ekkor Doyle Brunsont győzte le, majd egy évvel később is heads-upig – a döntőig – jutott. 1988-ban Erik Seidel vett leckét az „Orient Express” becenévre hallgató játékostól. Chan 2005-ben az első pókeres lett, aki megszerezte tizedik arany karkötőjét, később Doyle Brunson beérte, míg Phil Hellmuth meg is előzte ebben a rangsorban.

Erik Seidel

Az amerikai játékosnak hosszú éveket kellett várnia első komoly sikerére, holott már évtizedek óta ismert arc volt a Las Vegas-i kaszinókban. Már 1988-ban eljutott a WSOP főversenyén a döntő páros összecsapásig, ám akkor Johnny Chan egy zseniális húzással megverte még. Ám Seidelt nem keserítette el a kudarc, és folyamatosan próbálkozott a vegasi viadalon. Öt évet kellett várnia az első karkötőre, igaz, az üzlet a kilencvenes évek közepén nagyon beindult számára. 2005-ben szinte egyedülálló módon öt WSOP-versenyen is az élen tudott végezni, egy nyár alatt öt arany ékszerrel gazdagította gyűjteményét.

Seidel azóta már elismert tagja a legnagyobb Las Vegas-i profik csoportjának, az elmúlt évtizedben több jelentős versenyen bizonyította tudását. Csak a különböző WSOP-tornákon aratott győzelmei által majdnem 2,5 millió dollárt kasszírozott.

                                          Chan csapdába csalja Seidelt



A Poker24.hu legfrissebb híre: Mini pókerszótár II.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.