A Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) zsarolásnak és elfogadhatatlan beavatkozásnak minősítette a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) levelét, amelyet a nemzeti olimpiai bizottságoknak küldött.
A körlevélben a NOB arra szólította fel a nemzeti ötkarikás szervezeteket, hogy az adott ország bokszszövetségeit vegyék rá: szakítsanak meg minden kapcsolatot az orosz irányítás alatt álló és a Gazprom orosz állami olajipari óriáscég pénzéből működő IBA-val.
Az IBA álláspontját, amelyet az insidethegames.biz portál ismertetett, a 198 országot tömörítő nemzetközi szervezet főtitkára, Chris Roberts fejtette ki. Az IBA-nak – írta – “nincs gondja az olimpiai mozgalommal, tiszteljük értékeit, a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal fennálló feszültséget a NOB vezetésével való konfliktus váltotta ki”.
A főtitkár szerint az IBA továbbra is “egységes és erős a boksz fejlődéséért vívott harcban”, a nemzeti olimpiai bizottságoknak írt NOB-levél pedig az IBA család belügyeibe való durva beavatkozás példája. “Az ökölvívás hosszú történelmét nem lehet eltörölni néhány rövidlátó ember által játszott politikai játszmával” – szögezte le Chris Roberts, aki bírálta a NOB-ot azért is, mert a jelenleg 44 országot a soraiban tudó új bokszszervezettel, a World Boxinggal (WB) akarja az IBA-t lecserélni, ám a folyamatot nehezíti, hogy a WB-nek az ázsiai szervezetek nemet mondtak egy hónapja.
A főtitkár szerint “a finanszírozás és a vezetői kompetencia hiánya miatt a sportág fejlődését biztosítani nem tudó szervezetbe való átállás szorgalmazása az egyik legrégebbi olimpiai sportág történetének rombolására és jövőjének aláaknázására irányuló felforgató kísérlet”.
A NOB-nak huzamos ideje ellenséges a viszonya a 2020 decembere óta az orosz Umar Krelmjov által vezetett IBA-val, amelyet – mielőtt 2023 júniusában kizárta volna az olimpiai mozgalomból – megfosztott az olimpiai bokszversenyek szervezésétől, saját hatáskörben bonyolította le mind a tokiói, mind az idei, párizsi ötkarikás játékok boksztornáját, egyúttal kilátásba helyezve, hogy a 2028-as Los Angeles-i olimpia programjában már nem is fog helyet kapni a sportág.
Tavaly Kovács Kokó István, aki korábban az IBA főtitkára volt, a hvg360-nak adott interjúban így foglalta össze az IBA és a NOB között történteket: „Az egész onnan indult, hogy az előző elnökség a 2016-os riói olimpián bizonyítottan korrupciós ügyekkel tarkított ökölvívótornát rendezett. A NOB azután megvonta tőle a rendezési jogot azzal, hogy a partneri kapcsolatot további kivizsgálásig fenntartja vele. A tokiói torna megrendezésére egy munkacsoportot hozott létre a NOB, amelynek én is tagja voltam független szakértőként.
Az újjáalakult szövetség 2020 végén keresett meg azzal, hogy a frissen megválasztott elnök, az orosz Umar Kremljov szeretne velem dolgozni. Gondolkodási időt kértem, majd – bizonyos feltételekkel – 2021 februárjában igent mondtam. Akkor még azt hittem, hogy együtt tudunk működni, és az első időszakban úgy is nézett ki, hogy gyümölcsöző lesz a kapcsolat. Azt vállaltam, hogy az iroda vezetése mellett mindennap azon ügyködöm, hogy a NOB és az IBA viszonya barátivá váljon, és így a szervezet rendezhesse az ökölvívóversenyt a 2024-es párizsi olimpián.
Egy darabig sikerült is teljesítenünk a kéréseiket, amelyek között ott volt a pénzügyi stabilitás helyreállítása is, az előző vezetés ugyanis több millió dolláros hiánnyal adta át nekünk a kulcsokat. Umar megígérte, hogy szerez 50 millió dollárt a Gazpromtól, amiből kifizetjük a tartozásokat. Kifejezetten jó irányba mentek a dolgok, a NOB elégedett volt, és 2021 decemberében bejelentette, hogy újra együttműködik az AIBA-val, és együtt rakjuk össze a párizsi játékok kvalifikációs rendszerét. Össze is állítottuk a programot, már ott tartottunk, hogy kiválasztjuk a sportszerbeszállítót. Aztán kitört a háború Ukrajnában, ami miatt különféle szankciókkal sújtották az oroszokat. Ennek nyomán felmerült problémaként, hogy a szövetség egyetlen bevételi forrása a Gazprom, illetve, hogy Kremljovra nyomás nehezedett Moszkva részéről: elvárták, hogy a pénzért cserébe úgy viselkedjen, „ahogy kell”, azaz például engedje versenyezni az orosz és fehérorosz bokszolókat.
A NOB jelentésében az szerepelt, hogy ez volt „a vég kezdete”. Onnantól megszűnt a két szervezet között a normális kommunikáció, már csak formális levelezés zajlott. Az azóta tapasztalt anomáliák, visszaélések, az elnökválasztás körüli zavaros ügyek, na meg az újabb Gazprom-szerződés láttán dobták ki az olimpiai családból az IBA-t. Ez elsőre borzalmas hír az ökölvívás számára, az Olimpiai Charta ugyanis kimondja, hogy kizárólag az a sportág lehet jelen a játékokon, amelyiknek elismert nemzetközi sportszövetsége van. A boksznak jelenleg nincs ilyenje, de már alakulóban van, az IBA pedig addig marad csak életben, amíg abba át nem lépnek a tagországok.”
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.