Összesen hat afgán indul az ötkarikás játékokon, de közülük öten külföldön készültek fel.
Az afgán Mohammad Samim Faizad az egyetlen olimpiai sportoló, aki a tálibok által ellenőrzött Afganisztánban készül az ötkarikás játékokra.
„Az egyik legnagyobb álmom az volt, hogy egyszer részt vehessek az olimpiai játékokon” – mondta az AFP-nek a 22 éves cselgáncsozó, aki alkalmi munkákat végez, hogy finanszírozni tudja edzéseit.
Faizad egy több mint száz fős kabuli versenyen nyerte el a helyét az olimpián. „Száz százalékot fogok nyújtani, hogy aranyérmet szerezzek hazámnak” – mondta a férfi, aki a világranglista 446. helyen áll.
A tálib kormány sokáig kampányolt azért, hogy ő legyen az ország egyedüli képviselője az olimpián, de nem jártak sikerrel. A párizsi olimpia lesz Faizad első nemzetközi versenye, de mivel a tálib kormányt egyetlen más nemzet sem ismeri el, az utazás nehéz és bonyolult. A dzsúdósnak a szomszédos Iránba kellet mennie, hogy vízumot igényeljen.
„Akár nyerek, akár nem, ha üres kézzel térek is vissza Afganisztánba, edzeni fogok, hogy készen álljak a 2028-as olimpiára” – ígérte.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1999-ben – a tálib uralom első, 1996 és 2001 közötti időszakában, amikor a nőket kizárták a sportból – Afganisztánt kitiltotta a játékokról, ám 2021-es visszatérésük után már nem tett így. Ezúttal a NOB a tálib tisztviselőkkel való konzultáció nélkül hívta meg az afgán sportolókat. A július 26-án rajtoló párizsi olimpián Faizaddal együtt hat afgán sportoló indul, köztük három nő, akiket a tálib kormány nem ismer el.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.