Újabb felmérések tanúsítják az olimpiaellenes hangulatot.
A Jomiuri Sinbun című napilap közvélemény-kutatása szerint a japánok 59 százaléka nem szeretné, ha megrendeznék a tavalyról idén nyárra halasztott tokiói olimpiát. A felmérésben a válaszadók 39 százaléka vélekedett úgy, hogy meg kellene tartani a játékokat.
A készítők a halasztás lehetőségét nem kínálták fel, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ugyanis már korábban kizárta, hogy újabb időpontot keressenek a sporteseménynek.
A TBS News is felmérte a japánok véleményét, az ő kutatásukban a megkérdezettek 65 százaléka nyilatkozott úgy, hogy töröljék, vagy ismét halasszák el az olimpiát.
A múlt héten petíció is indult Japánban a lefújás érdekében, azt mostanáig 321 ezren írták alá.
De mi lesz, ha mégis elmarad a tokiói olimpia?
Kicsi az esély arra, hogy kevesebb mint három hónappal az idénre halasztott olimpia megnyitója előtt lefújják az eseményt, mégis eljátszottunk annak gondolatával, milyen hatásai lennének egy ilyen döntésnek. A legnagyobb csapást kétségkívül a japán gazdaság szenvedné el, de azokról a sportolókról sem lehet elfeledkezni, akiknek ez lenne az utolsó, vagy az egyetlen lehetőségük az ötkarikás szereplésre.
A lakosság beoltottságának aránya továbbra is rendkívül alacsony, és szintén a múlt héten hosszabbították meg május végéig a rendkívüli állapotot Tokióban és három másik prefektúrában.
Külföldi nézők és külföldi önkéntesek nem utazhatnak az olimpiára, de ezek az intézkedések sem enyhítették a játékok megrendezése miatti aggodalmat országszerte.
Az ellenzéki parlamenti képviselők hétfőn órákig faggatták Szuga Josihide miniszterelnököt, aki kijelentette: soha nem állította, hogy az olimpia megrendezése az első helyen áll a fontossági sorrendjében.
„Számomra a japán lakosság életének és egészségének védelme a prioritás. Először meg kell akadályoznunk a vírus terjedését” – mondta. Hozzátette azt is, hogy a NOB mondja ki a végső szót a játékokról, a kormány feladata az, hogy lépéseket tegyen a biztonságos rendezés érdekében.
John Coates, a NOB koordinációs testületének elnöke szombaton kijelentette, hogy az olimpiarendezés-ellenes közhangulat aggodalomra ad okot. A teniszező Oszaka Naomi vasárnap úgy fogalmazott, egész életében arra várt, hogy részt vegyen hazájában az olimpián, de a tokiói rendezés kockázatait alaposan meg kell vitatni.
Közben elhalasztották a NOB elnökének, Thomas Bachnak a május 17-18-ra tervezett tokiói látogatását is „a veszélyhelyzet múlt heti meghosszabbításának és egyéb körülményeknek a fényében”.
Hasimoto Szeiko, a szervezőbizottság elnöke már múlt pénteken arról beszélt, hogy nehézkes volna fogadni Bachot, aki a tervezett program szerint Hasimoto mellett találkozott volna a miniszterelnökkel és Koike Juriko tokiói kormányzóval is.
A 67 éves NOB-elnök legutóbb novemberben járt Tokióban.
A tokiói olimpia megnyitó ünnepségére a tervek szerint július 23-án kerül sor, az esemény pedig augusztus 8-ig tart
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.