Sport MTI / hvg.hu 2021. április. 28. 16:12

Kijöttek az új szabályok, naponta tesztelik majd az olimpikonokat Tokióban

Nem lesz kötelező karantén a sportolóknak, de szigorú szabályok szerint kell utazniuk és készülniük az új szabálykönyv szerint.

Tokió 2020
Friss cikkek a témában

Naponta tesztelik majd az összes olimpikont és a közvetlen környezetükben dolgozó szakembereket a tokiói olimpián – egyebek mellett ez szerepel a részvétel feltételeit ismertető szabálykönyv második verziójában, amelyet szerdán hozott nyilvánosságra a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a szervezőbizottság.

A dokumentumból kiderül, hogy a sportolóknak nem kell 14 napos karanténba vonulniuk a Japánba érkezésük után, azonnal folytathatják az edzéseket. Az utazást azonban ők és minden más résztvevő is csak két negatív PCR-teszt birtokában kezdheti meg, a belépés után pedig három napon keresztül naponta ellenőrzik majd őket.

Abban nincs változás a szabálykönyv első változatában lefektetettekhez képest, hogy tilos lesz a közösségi közlekedés használata, a játékokon részt vevők csak az akkreditált olimpiai járműveket használhatják. Ugyanez vonatkozik az étkezésre: csak kijelölt helyen lehet majd fogyasztani, ilyenek lesznek a játékok területén lévő étkezők, a szállások éttermei vagy a hotelszobák.

A szabálykönyv végleges verzióját júniusban adják ki, s akkor döntenek a hazai nézők részvételéről, illetve az esetleges zárt kapus rendezésről. Arról már márciusban döntöttek, hogy külföldi nézők nem lehetnek a tavalyról idén nyárra halasztott, július 23-án kezdődő játékokon.

Japán négy prefektúrájában, Tokióban, Oszakában, Kiotóban és Hjogóban vasárnaptól május 11-ig egészségügyi vészhelyzetet hirdettek ki a pandémia miatt. A szigetország lakosságának túlnyomó része változatlanul ellenzi az olimpiát, a legutóbbi közvélemény-kutatások alapján a megkérdezettek 70-80 százaléka szerint törölni, vagy újból halasztani kellene a játékokat.

Közben japán tisztségviselők arra kérik a lakosságot, hogy a csütörtökön kezdődő négynapos ünnepen maradjon otthon, mert az utazások, a családi összejövetelek újra lendületet adhatnak a koronavírus-járványnak.

„Döntő fordulóponthoz érkeztünk. A járvány lassítása végett, és hogy ne robbanjon be újabb fertőzési hullám, korlátoznunk kell a lakosság mozgását” – mondta Koike Juriko, Tokió kormányzója. Egyúttal – három szomszédos prefektúra kormányzójával közösen – arra biztatta az embereket, hogy kerüljék a sütögetős kerti partikat is, és arra kérte Tokió munkáltatóit, hogy alkalmazottaik legalább 70 százalékát engedjék távmunkában otthonról dolgozni.

Tokióban szerdán 925 újabb koronavírus-fertőzöttet jegyeztek fel 24 óra alatt, január vége óta a legtöbbet. A tokiói prefektúra egészségügyi szakértők szerint az eredeti, vuhani vírusnál fertőzőbb brit variáns miatt két héten belül napi kétezerre emelkedhet az új fertőzöttek száma.

Száz nappal a tokiói olimpia előtt sem tudni biztosan, a járvány hogy alakítja át a játékokat

Száz nappal a nyitóünnepség előtt még mindig nagyon keveset tudni arról, hogy fog kinézni az idén nyárra halasztott tokiói olimpia. A helyiek a negyedik hullámtól tartanak, miközben a szervezők még mindig azt tervezgetik, hogyan lehet hatékonyan felügyelni és biztonságban mozgatni, ellátni az eseményre érkezőket, esetleg kezelni, ha valahol járványgóc alakul ki.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.