Kiszivárgott a Liverpool és a Manchester United kezdeményezése, ami szervezetileg és gazdaságilag is feje tetejére állítaná az angol futballbajnokságokat. A Premier League visszadobta elsőre, de könnyen lehet, hogy ez az átalakulást érintő viták kezdetét, nem a végét jelenti.
Project Big Picture, vagyis "összkép projekt" – így nevezi a Liverpool és a Manchester United vezetősége azt az átfogó tervezetet, ami anyagi, szervezeti és szakmai szinten is megreformálná az angol futballéletet. A Telegraph által kiszivárogtatott dokumentum gyakorlatilag órák alatt bejárta a teljes sajtót, azonnal két táborra bontva a szakmát: lelkes támogatókra és heves tiltakozókra.
Miről szól a Project Big Picture?
A koronavírus-járvány okozta gazdasági válság jelentős károkat okozott a brit futballéletben: alsóbb és felsőbb osztályokban, de még futballszövetségi szinten is stábleépítések voltak, egyes klubok pedig egyenesen a csőd szélére jutottak. A sport – mint bármely más iparág – a kormánytól vár anyagi segítséget, illetve a csapatoktól és bajnoksági szervezetektől olyan ötleteket, amik segíthetnek a túlélésben és szilárdabb alapokra helyezhetik az angol klubfutball jövőjét.
A Project Big Picture, ahogy a neve is sugallja, a futballösszképet hívatott átrajzolni. A kiszivárgott dokumentum alapján a főbb elemei a következők:
- A Premier League (PL), azaz az angol elsőosztály létszáma 20-ról 18 csapatra csökkenne. Innen minden szezon végén az utolsó két helyezett esne ki, akiket a másodosztály (Championship) első két helyezett klubja váltana, a Premier League tizenhatodik csapata pedig osztályozót játszana a Championship harmadik, negyedik és ötödik helyezettjével.
- Megszűnne az angol Ligakupa és a Szuperkupa – előbbi lehetővé tenné, hogy az európai porondon érintett csapatok négy helyett csak három bajnokságban induljanak (hazai bajnokság, BL/EL, FA-kupa), utóbbi helyett pedig nyári felkészülési tornát tartanának.
- Az eddigi szabály helyett, mely szerint minden PL-szintű döntéshez 14 csapat beleegyezése kell, mindössze 9 csapatnak lenne beleszólása a kulcsfontosságú ligaügyekbe. Ide tartozik a „nagy hatos” (Liverpool, Manchester United, Chelsea, Manchester City, Arsenal, Tottenham), valamint a Southampton, az Everton és a West Ham. Ebben a testületben egy döntés átviteléhez 6 szavazatra lenne szükség, ezzel gyakorlatilag a topcsapatok kezében összpontosulna a hatalom a játékszabályokat, közvetítési jogokat és csapatfelvásárlásokat illetően. Ez azért járna nekik, mert „kiemelkedően hosszú ideje vannak az angol élvonalban”.
- 250 millió fontos segélycsomagot kapnának az EFL (English Football League) hatáskörébe tartozó csapatok, azaz a másod-, harmad-, és negyedosztály összesen 72 klubja.
- A Premier League éves bevételének a korábbi 4 helyett 25 százaléka kerülne az EFL-hez, valamint megszüntetnék az „ejtőernyőpénzek” kifizetését, amiket az elsőosztályból kieső és így a kivételesen magas bevételektől eleső csapatok kapnak azért, hogy megtarthassák a játékosaikat.
„Oldjuk meg egyszerre a rövidtávú krízist és a sport hosszútávú egészségét”
A Project Big Picture ezek alapján két csoport érdekeit szolgálja.
A nagycsapatok és játékosaik régóta panaszkodnak, hogy túlságosan megterhelő a menetrendjük. Angliában a legjobbak a bajnokság és az európai kupasorozatok mellett nem egy, hanem két hazai tornán is részt vesznek: az összes angol profi csapatot összemérő FA-kupa mellett az elsőtől a negyedik osztályig mind a kilencvenkét klubot magában foglaló ligakupában is helyt kell állniuk. Nem meglepő tehát, hogy az állítólag 2017 óta tartó tárgyalások után megszületett javaslatnak része lett a bajnokság szűkítése és a kisebbik hazai kupasorozat megszüntetése.
Legalább ennyire ésszerű az is, hogy a Premier League legjobbjai több beleszólást szeretnének a liga igazgatásába. Az angol elsőosztály a világ negyedik legnagyobb bevételű sportligája, a sportágban pedig magasan az első, szinte megduplázva a spanyol bajnokság értékét. A főként közvetítési licenszdíjakból összeálló pénzek egy részén egyenlően, míg a többin teljesítményarányosan osztozkodnak a csapatok, így elképesztő mennyiség jut még a legrosszabbakhoz is: a Premier League utolsó helyezettjének több bevétele van a liga révén, mint a spanyol negyediknek. Az angol elit szerint a 7-20. hely közötti csapatok haszonélvezői a rendszernek, így logikus a döntéshozó hatalmuk csökkentése. A bevételeket a mezeladások és az európai kupaszereplés révén megszaporító „nagy hatos” így könnyedén adhat le a pénzből jótékony céllal az angol klubfutball megmentéséért.
Based on the 7% fall in domestic rights and 34% increase in overseas rights, domestic revenue will drop by £110m, but overseas revenue will rise by £295m, resulting in a net increase of £185m a year to be shared among the 20 clubs in the Premier League. pic.twitter.com/fuE8rLooJ9
— Swiss Ramble (@SwissRamble) July 24, 2020
A másik kedvezményezett csoport jóval nagyobb: az EFL-bajnokságainak 72 csapata üdvözölte kezdeményezést. Az angol másod-, harmad-, és negyedosztályú bajnokságokat egybefogó Angol Futballiga vezetője, Rick Parry szerint a Project Big Picture egybefogja a régóta esedékes változásokat a kríziskezeléssel. A PL-csapatok tizenegyszer több pénzt kapnak, mint a másodosztályú klubok, az így létrejövő szakadék – kiegészülve az ejtőernyőpénzekkel – pedig teljesen tönkreteszi a kisebb ligák erőegyensúlyát. Az azonnali pénzügyi segély lehetővé teszi, hogy az elhúzódó járvány ellenére is folytatódjanak a sorozatok, ami kiemelten fontos, hiszen
az angol futballpiramis csak annyira lehet egészséges, amennyire a legalsó rétege.
Egyelőre csak informális tárgyalások voltak az EFL-csapatok között, és bár többnyire úgy tűnik, támogatnák a kezdeményezést, felvetődött a kérdés, hogy valójában eladnák-e ezáltal a lelküket.
Nem elég, ha 78 csapat igent mond
Hiába a számszerű többség, a Premier League nem fog átalakulni egyik napról a másikra.
A húsz PL-csapat szerdán először közösen az angol klubfutball jövőjéről, illetve egyúttal a Project Big Picture-ről. A Talksport szerint a felek javarészt támogatták az azonnali segélycsomagot és a bevételek negyedének átcsoportosítását az EFL csapatoknak, az alapvető konszenzus mégis az volt, hogy
inkább a nagy klubok hatalomrablásáról szól a tervezet, mintsem valódi segítségről.
Ahhoz, hogy átmenjen a bajnokság csapatvezetőin a tervezet, 14 csapatnak kellett volna belemennie – tehát a tervezett kilenc, döntő hatalommal bíró klub mellett még ötnek. Bár egyértelmű, hogy a beleszólás kérdése kulcsfontosságú, a korábban említett anyagi okok is fontos szerepet játszhattak: az első osztálybeli Aston Villa ügyvezető igazgatója, Christian Purslow szerint például „csupán a képzelet szüleménye a gondolat, hogy a Premier League nem ad elég pénzt az angol klubfutball működéséhez”.
Nem csak a klubok tiltakoztak a tervezet ellen: a Premier League közleményt adott ki, amiben „káros hatásúnak” nevezték a célokat, valamint csalódásukat fejezték ki, hogy az EFL vezetője támogatta az ötletet. A brit kultúráért, médiáért és sportért felelős minisztérium szerint a Project Big Picture „tipikusan olyan ködös ügylet, ami aláássa a futballélet vezetését”, és még Boris Johnson miniszterelnök is elítélte a terveket.
Ezek után gyakorlatilag tervek nélkül maradt a brit klubfutball az újjáépülésre: bár a Manchester United és a Liverpool által tervezett változások elmaradnak, az indítványt körülvevő vita kiemelte a fő törésvonalakat a sportág jövőjében.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.