Néhány nappal a phjongcshangi téli olimpia kezdete előtt újabb doppingbotrány tört ki: a Sunday Times című brit lap és az ARD német tévéállomás beszámolója szerint több száz sífutót annak ellenére nem tiltottak el a versenyzéstől az utóbbi években, hogy az általuk leadott vérminták doppingolásra utaltak.
A részleteket ismertető Sunday Times szerint a minták egy részében olyan híg volt a versenyzők vére, hogy a sportolóknak inkább a kórházban, mintsem a versenypályákon lett volna a helyük. A brit lap és a német csatorna kétezer sportoló több mint tízezer vérmintájának adatait szerezte meg, s kiderült, hogy a 2001-2010 közötti világversenyeken az érmek legalább harmada, köztük 91 arany olyan sportolóknak jutott, akik legalábbis gyanúra okot adó mintákat adtak le.
A dopping valószínűleg doppingot használt sportolók között több mint ötven olyan van, aki részt vesz majd a dél-koreai téli olimpián. A megkérdezett szakértők szerint a gyanús mintát leadó sportolók vagy különféle vérkészítményeket kaptak, majd saját, korábban leadott vérüket kapták vissza a verseny előtt. Hasonló módon doppingolt a már lebukott híres amerikai kerékpáros, Lance Armstrong is.
Az adatok szerint valószínűleg mintegy 250 érmet kaptak doppingoló sportolók, s ezek közül a legtöbbet, hatvanat orosz versenyzőknek adták. A többi – vélhetően doppingolással szerzett érem – leginkább a norvégoknak, németeknek, svédeknek és olaszoknak jutott. Oroszországot– amelyet a nemzetközi doppingellenes szervezetek azzal vádolnak, hogy államilag támogatott programmal tették lehetővé sportolóiknak a tiltott szerek használatát – éppen a doppingolás miatt nem engedték indulni csapatként Dél-Koreában. Az orosz sportolók semleges versenyzőként vehetnek részt az ötkarikás játékokon.
A Nemzetközi Síszövetség egyelőre nem kommentálta a jelentést.
Sándor-palota: Az olimpiai foglalás már nem volt sem észszerűen lemondható, sem módosítható
Sulyok Tamás köztársasági elnök hivatala megszólalt a 228 millió forintos szállásdíj HVG által feltárt ügyében.