Sport hvg.hu 2017. december. 01. 18:35

A Kreml szelleme megdelejezte a foci-vb sorsológolyóit

Megnéztük a 2018-as foci-vb pénteken kisorsolt csoportjait, és csöppet máris unatkozunk az első meccseken. De feldob minket a rejtély: hogy lehettek ekkora mázlisták az oroszok?

Focinyár 2018
Friss cikkek a témában

Ha véletlenül valakiben felvetődne az az abszurd forgatókönyv, amelyben a 2018-as oroszországi foci-vb házigazdája egyszerűen nem kaphat nehéz csoportot a birodalom szívében, a Kremlben, ráadásul Vlagyimir Putyin jelenlétében megtartott sorsoláson, nos ebben a nyilván elképzelhetetlen esetben...ez bejött. Az orosz válogatott nem túl acélos, 2017-ben az egyik legnagyobb eredménye például a magyar válogatott legyőzése volt a Groupama Arénában, de hát összejött ez ugyanebben az évben Andorrának és Luxemburgnak is, szóval ez azért nem nagy dicsőség. A Konföderációs Kupán amúgy egyetlen meccset nyert, azt is Új-Zéland ellen.

AFP / Yuri Kadobnov

Mindez pedig azt is jelenthetné, hogy az automatikusan az A csoport első pozíciójába, a vb nyitómeccsét játszó csapat helyére kerülő orosz válogatottal simán megtörténhetett volna a legrosszabb: már az első kör után kiesik a tornáról, ezzel pedig nyilvánvalóan csökken a piaci haszon, nem beszélve arról, mennyire kínos lenne utána Putyin elnöknek meccsre járnia. De nem, a sorsolás nem így alakult, a Kreml szelleme ott cirkált a sorsolást lebonyolítók között, és az oroszok alighanem a világtörténelem legkönnyebb csoportjába kerültek: Szaúd-Arábiával, Egyiptommal és Uruguayjal. Nem garantált ugyan még így sem a továbbjutás, hiszen Uruguay azért mégis csak egy exvilágbajnok (ok, a magyar válogatott is volt már kétszer ezüstérmes), meg aztán Egyiptomot sem lehet automatikusan leírni, na de a második hely még így is összejöhet. Ami ugyan azt jelentené, hogy jó eséllyel a spanyolokkal vagy a portugálokkal kerülnek össze az egyenes kieséses szakasz első meccsén az oroszok, de hát ennél könnyebbet már tényleg nem lehetett volna sorsolni. Sőt, szinte hihetetlen módon még az is összejött, hogy a házigazdák nem Uruguay ellen játsszák a nyitómeccset, hanem Szaúd-Arábiával, vagyis az orosz népnek az első vb-élménye nagy valószínűséggel egy ünneplős győzelem lesz, ami – a szaúdiakat leszámítva – alighanem mindenkinek jó. Nagyon jó.

Twitter / FIFA

Egyébként az igazság az, hogy nincs úgynevezett halálcsoport a világbajnokságon. A B csoportban a portugálok és a spanyolok kerültek össze, de melléjük Marokkó és Irán érkezett, így Ibéria alighanem kényelmesen hátradől, az első meccsen lemegy a rangadó, utána már minden egyszerűbbnek tűnik.

A C csoportban már akár izgalmak is lehetnek. A franciák ugyan nagy esélyesek, de dánok igen meggyőzően ütötték ki a pótselejtezőben az íreket, az ausztrálok mindig képesek valami meglepőt produkálni, Peru pedig hiába jutott ki a legtöbb vereséggel a világbajnokságra, ám bármikor pontot vagy pontokat tud szerezni akármelyik csapat ellen. Szóval nem halálcsoport ez sem, de itt már lehet foci is.

Miként lehetnek izgalmak a D csoportban is, sőt, a csoportkörben tulajdonképpen itt vannak a legnagyobb kérdőjelek. Merthogy Argentína vitán felül a legesélyesebb itt, meg van nekik egy Messijük is (és még sokan mások, világsztárok), mégis az utolsó pillanatban dőlt el, hogy kijutnak a vb-re. A csoportban pedig olyanok vannak, mint a horvátok (például a realos Modriccsal), Izland, amely nemcsak a franciaországi Eb-n, de utána is sorra okozott meglepetéseket, és csoportgyőztesként jutott tovább, végül Nigéria, amelyik bármikor képes egy jó eredményre. Szóval, itt tényleg majdnem minden megtörténhet.

Az E csoportban az előzőnél egyértelműbbnek tűnik a győztes: ha a braziloknak ez nem sikerül, akkor ott valami nagyon nem működik. Ott van azonban a másik továbbjutó helyre: Svájc (a világranglista nyolcadik helyezettje, az utóbbi évek majdnem minden jelentősebb tornájának résztvevője), Szerbia és Costa Rica. Utóbbiról ugyan a novemberi pesti játék után (1-0-ra kaptak ki az erősen tartalékos magyar csapattól, igaz, ők is kísérletező összeállítással érkeztek) nehezen képzelhető el valami megdöbbentő bravúr, de azért bármikor összejöhet nekik is egy-két jó meccs.

A D mellett az F csoport mondható még izgalmasabbnak. Mert rendben, a németek világbajnoknak érkeznek Oroszországba, és ott van Dél-Korea, amelyik történelme eddigi legnagyobb eredményét csak odahaza, a bírók támogatásával érte el, na de ide sorsolták még a svédeket és Mexikót is. Már az izgalmas, hogy miként dől el kettejük között a továbbjutás, de talán nem ez az egyetlen kérdés. A svédek az olaszokat ütötték el (nem elegánsan és nagy mázlival) a kijutástól, Mexikó pedig rendre behúz egy-egy meglepetést – mi van, ha most éppen a németekkel szemben teszik ezt?

A G csoportban: Belgium, Panama, Tunézia, Anglia – elméletileg sima papírforma, ahol legfeljebb az kérdés, hogy a belgák és az angolok miként osztoznak az első két helyen, de azért ne feledjük, hogy négy éve az angolok iszonyú kínosan szerepeltek. De annak, hogy ez megismétlődik, tényleg kicsiny a valószínűsége.

Végül: a H csoportban Lengyelország, Szenegál, Kolumbia és Japán – e pillanatban a világ legunalmasabb csoportjának is jósolhatnánk, lengyel és kolumbiai továbbjutással, de nem kizárt, hogy azért jól fogunk szórakozni.

Mindent összevetve: halálcsoport nincs, az oroszok fölöttébb mázlisták, amúgy meg továbbra is töprengünk azon, miért kell 32 csapat egy világbajnokságra, amelyik így tulajdonképpen csak a csoportkör után kezdődik.

párizsi olimpia 2024