Az MKB Veszprém alaposan felforgatott csapattal és új edzővel kezdett neki az idei menetelésnek. Carlos Ortega egy másik kézilabdakultúrában nőtt fel, amelyet most igyekszik átadni a veszprémieknek. A Hatosfal nevű népszerű kézilabdás blognak beszélt a szeged elleni "háborúról", a taktikai változásokról és Carlos Perez mellőzéséről.
Carlos Ortega nagyon szimpatikus ember, és annál jóval felkészültebb edző. A csapatnál hamar megszokhatta a környezetet, hiszen spanyolokkal (Ugalde, Chema) és egykoron spanyolországban játszó magyarokkal (Laluska Balázs, Nagy László) van körülvéve. A nyelvi problémák nem okozhatnak gondot neki. Bár azt elismeri, hogy a nézők nem mindig érthetik, hogy miről beszélnek időkérésnél: "Néha biztosan furcsán hangzanak a tévében, de az edzéseken úgy készülünk, hogy ott már csak a figurát kell bemondanom, és mindenki tudja, mi a dolga."
Ez a tudatosság egyelőre jól látható a csapaton. A szezonban még nem szenvedett vereséget az MKB, ami megalapozza a jó hangulatot a csapatnál. Ortega azonban óva int mindenkit attól, hogy bárki is elbízza magát a jó eredmények miatt: "Szakmai szemmel nézve még nem értünk el semmit. Ha nem vagyunk ott a Final Fourban, ezek a győzelmek értéküket vesztik. Márciusban senki nem fog emlékezni rá, hogy legyőztük a legutóbbi döntő két résztvevőjét, ha jön egy csapat, és kiver minket a Bajnokok Ligájából."
A spanyol szakvezető maximalizmusát mutatja, hogy a két gigász (Atletico Madrid, THW Kiel) legyőzése után sem ájult el csapata teljesítményétől. A mérkőzés után ugyanis leült kielemezni a mérkőzést: "Másnap a videószobában számtalan olyan hibára bukkantunk a segítőimmel, amiket muszáj kijavítanunk. Még egyszer mondom: tavasszal kell jónak lenni, a rajtunk csak annyit jelent, jó úton járunk."
Ortega mester szerint egy csapatnál nem lehet kiemelni azt, ha valaki rosszul teljesít vagy jól. Igyekszik pozitívan szemlélni a csapat kollektív teljesítményét: "Az, hogy egy szélső, vagy a beálló kihagy egy ziccert, benne van a játékban, viszont ha egy csapat egységes, akkor mindig van valaki, aki húzza magával az egész társaságot." Persze a kapuskérdést már másként ítéli meg: "Spanyolországban úgy mondjuk, 'nem sokat kell védeni, hanem jókor'." Ennek megfelelően hiába teljesített Alilovic gyengébben Madridban, akkor fogott ziccert és büntetőt, amikor kellett. Fazekasról pedig a lehető legpozitívabban nyilatkozott: "Fazekas Nándi pedig a Kiel ellen elérte azt, amire nagyon kevés kapus képes a világon: elbizonytalanította a világ legjobb lövősorának tagjait." Majd hozzátette: "Magamban mosolyogtam is rendesen, amikor az olimpián a magyar válogatott Izland elleni meccsét néztem."
Az Antequera egykori mestere nem mindig bánik kesztyűs kézzel a játékosaival, de mint elmondta, erre szükség is van. Szigorú embernek tartja magát: "Néha az is előfordul, hogy kénytelen vagyok kiabálni a játékosaimmal, és azt vallom, az ember azzal a legszigorúbb, akitől a legjobb teljesítményt várja." Ennek a hozzáállásnak köszönhetően juthat el oda a Veszprém, ahova az egész ország szeretné.
A szakvezető úgy gondolja, hogy a taktika megfelelő elsajátítása lehet a siker kulcsa. Spanyolországban is ez a szemlélet a domináns, a többi csak másodlagos. Carlos Ortegánál ez leginkább a védekezés megfelelő elsajátítását jelenti: "Nálam mindig a védekezés az első. Ez a legfontosabb, minden más csak ezután jön. Az én szememben akkor leszünk majd igazi klassziscsapat, ha 4-5 védekezési formát is magas színvonalon tudunk játszani, és a meccs alatt bármikor képesek vagyunk átállni egyikről a másikra."
Érzése szerint a csapat még nem ért el oda ahova szeretné, és nem is tudja, hogy képes lesz-e tökéletes teljesítményre: "Amíg támadásban olyan 80 százalékosnak mondható az MKB Veszprém, addig védekezésben az általam elvárt szint 75 százalékát hozzuk egyelőre. Nem tudom, létezik-e olyan, hogy a pálya mindkét felén 100 százalékot hozunk, de nem nyugszunk, míg ezt ki nem derítjük."
Az előző szezonban teljesen más játékot játszott a Veszprém, aminek valódi oka, hogy a keret is egészen más volt. A tavalyi mag nagy része ugyan megmaradt, de sokan érkeztek a régiek mellé. Mocsai Lajosról és a tavalyi csapat játékáról is beszélt: "Természetesen láttam, és nagy sajnálatomra csak a Kiel elleni meccs előtt tudtunk találkozni. A tavalyi Veszprém más játékot játszott, de ismerve Mocsai Lajos hozzáértését, biztos vagyok benne, hogy ahhoz a kerethez az volt a legmegfelelőbb játék."
A legnagyobb különbség a tavalyi játékhoz képest, hogy Ortega mester egy magasabb tempójú kézilabdát szeretne meghonosítani, ami nem ad lehetőséget arra, hogy ne kezelje egyenrangúan a kezdőcsapatot, a kispadon ülőkkel. "Maximális hőfokon védekezni, aztán gyors, néhány passzból felépített támadásokat vezetni roppant megterhelő feladat. Ezért fontos, hogy egyrészt ne kelljen sokat cserélnem támadás és a védekezés között, másrészt ebből fakadóan minden játékosomat tudjam használni támadásban és védekezésben is."
Itt jön elő a nagy kérdés, hogy ha már ennyi cserével mozgatja a játékosait, akkor miért nem jut lehetőséghez a Veszprém történetének legeredményesebb játékosa, Carlos Perez: "Carlos nehezen találja a helyét a taktikánkban, hiszen ennyi idősen már nehezen szokik hozzá új dolgokhoz az ember, de bízom benne, hogy egy ilyen fantasztikus képességű játékos fel tudja venni a harcot a nála 15 évvel fiatalabbakkal is" - adta meg a magyarázatot a szakvezető.
Holnap, 12.20 perckor találkozik egymással Magyarország két legnagyobb kézilabdacsapata, a Veszprém és a Szeged. Most a Pick szerepel hazai pályán, ennek ellenére meglepetés lenne egy esetleges szegedi győzelem, az eddigi eredményeket figyelembe véve. Ortega mester azonban tudja, hogy mekkora a tét, első derbijét egyenesen háborúnak nevezte: "a derbi egy sajátos stílus. A hangulat, a tét, az összecsapás történelme minden ilyen meccset átformál: ez nem csak egy csata a háborún belül, ez maga a háború. Láttam idén a Szegedet többször is, többféle védekezési variációt is kiválóan valósít meg Skaliczki László csapata, támadásban pedig roppant sokoldalú lövősorral nézünk majd szembe. Úgy készülünk, mint egy BL-meccsre, hiszen ellenfelünk európai hírű, remek kézilabdázókból álló csapat lesz." A teljes interjút a Hatosfal blogoldalán olvashatják.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.