Az úszóedzők világszövetségének igazgatója, John Leonard kritikát fogalmazott meg egy 16 éves kínai úszólány, Je Si-ven kimagasló teljesítménye miatt. A kínaiak ezt nem hagyták szó nélkül.
Hétfőn adott interjút a Guardiannak John Leonard, amelyben ugyan nyíltan nem vádolta doppingolással a kínai úszókat, de mindenesetre hihetetlennek, gyanúsnak és zavarónak találta, hogy Je Si-vennek, a női 400 méter vegyes döntőjében úszott utolsó száz métere majdnem azonos volt a férfi mezőny legjobbjának teljesítményével, Ryan Lochteéval (Lochte: 58.65, Je: 58.68). Sőt, az utolsó 50 méteren jobb időt volt képes úszni (Lochte: 29.10, Je: 28.93).
A híres úszóedző az esetet az ausztrál Michelle Smith-éhez hasonlította, aki 1996-ban megnyerte Atlantában ugyanezt a számot, majd két évvel később eltiltották szteroid használata miatt.
Elmondta, hogy óvatosnak kell lenni azzal, hogy mit nevez doppingnak, de azt is tudja, hogy sok esetben fordult elő, hogy egy elképesztő teljesítményről később kiderült, hogy a tiltott szerek segítették az elérését.
Leonard volt az első komoly szakmabeli, aki gyanúsnak vélte Je Si-ven teljesítményét. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) minderre úgy reagált, hogy aki doppinggal szeretne előnyt szerezni, az egész biztosan lebukik.
A kínai doppingellenes szakmai vezető, Csien Cse-hszüe azonnal visszavágott a vádakért, és a gyanúsítgatásért. "Úgy érzem, nem korrekt kipécézni a kínai úszókat, amikor azok jó eredményt érnek el. Mi sem kérdőjeleztük meg soha Michael Phelps teljesítményét, mikor nyolc aranyat szerzett a pekingi olimpián" – mondta Csien.
A kínai sportvezető hozzátette, hogy a országuk sportolói nagy hangsúlyt fektettek a felkészülésre, tudományos módszerekkel és nagyon keményen dolgoztak. A doppinggal kapcsolatban a következőket mondta: "A kínai sportolók, beleértve az úszókat, közel száz doppingellenőrzésen mentek át, mióta Londonba érkeztek. Sokakat a nemzetközi szervezet és a brit doppingellenőrök is vizsgáltak, és elárulhatom, egyetlen pozitív eredmény sem született."
John Leonard gyanújának lehet alapja, hiszen a múltban több ízben előfordult, hogy a kínai úszók doppingbotrányba keveredtek. Elég csak a nyolcvanas évek botrányaira gondolni, mikor államilag szinte kötelezővé tették a tiltott szerek használatát, vagy éppen a '94-es esetre, mikor hét úszó bukott meg az ázsiai játékokon, vagy a legfrisebb 2009-es esetre, mikor öt junior korú úszót tiltottak el a pozitív doppingtesztjük miatt.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.