Sport Somos Ákos 2012. április. 13. 13:00

A Beugró, a Terminátor és Hári János

A vasárnap rajtoló divízió 1-es jégkorong-világbajnokságon a fiatal generációra is komoly szerep hárul a magyar válogatottban. Ők is tudják. Sokat is várnak maguktól és sokat remélnek a vébétől.

„Most szállok fel a buszra. Már bennem van a drukk.”

Bálizs Bence, a magyar jégkorong-válogatott kapusa érzékeli, milyen kihívás előtt áll. Sajátos helyzet a 21 éves játékosé: klubjában, a Volánban is második számú kapus Adam Munro mögött, a válogatottban pedig ketten is előtte lennének a sorban – de sem Szuper Levente, sem Hetényi Zoltán nem jött haza a vb-re.

„Soha nem számítottam csodagyereknek, a korosztályos válogatottakban is mindig második számú kapus voltam. De hát minden kapus legnagyobb álma, hogy egyszer mégis világbajnokságon védjen.. Úgy voltam, de jó lenne kijutni egy vb-re és kapni egy harmadot. Esetleg kettőt.”

Bálizs nagy alázattal teszi a dolgát Fehérváron, Kevin Primeau vezetőedző be-bedobta őt az EBEL meccsein is, amikor Munro pihenőt kapott. Primeau a válogatott szövetségi kapitánya is: tudta, hogy megbízhat Bálizsban.

„Nagyon várom már, az izgulás mellett is: mezbe öltözve felmenni a jégre, beállni a kapuba, biztos nagy érzés lesz – fejtegeti a kapus, akinek Dominik Hasek a példaképe, mert emberileg is szimpatikus neki, ráadásul 46 évesen még a KHL-ben védett. Bálizs Bencének rengeteg ideje van még, ha innen nézzük.

 

Bálizs Bence
hokikomment.blog.hu

Itt és most viszont bizonyítani kell, nem tervezgetni, és a pályán már nem érdekel senkit az életkora, sem a csapat kapusmizériája. Egy vébé nagy terhelés, nagy kihívás. Hetényi Zoltán az előző két világbajnokságon remekül védett, aztán a sorsdöntő meccseken mindkétszer tragikus hőssé vált.

„Nem rágódom ezen, mert nem akarok. Tiszta fejjel kell felmenni a jégre, odaállni és védeni, ha mással foglalkoznék, az rosszat tenne a formámnak.”

A kapus előtt hatalmas rutin mozog majd a jégen, hátvédjeink közül van, aki apja lehetne. A bekk és a kapus között feltétlen bizalom szükséges, Bálizs bízik benne, ez meglesz. A meccs előtti fejbúbolást, vállveregetést megkapja Széligéktől – a többi viszont rajta múlik.

„Kezdenek beletörődni, hogy én vagyok mögöttük – ironizál a helyzeten –, de a bizalom csak a teljesítményem alapján jöhet meg. Ha jól védek, elfogadnak, ennyi.”

A csapat esélyeiről sokat nem akar beszélni a kapus, annyit jegyez meg: „Valami azt súgja, meglepetést okozunk.”

Két sorral előrébb is ott a fiatalság. Sofron Istvánnal kapcsolatban már nem fog meglepni senkit, ha hozza a szezonban látott formáját, egy teljes EBEL-szezonban teljesített kiegyensúlyozottan és kimagaslóan. 24 évesen gólkirály lett az osztrák ligában, a válogatottban pedig nemhogy várják, szinte elvárják tőle a klasszis teljesítményt.

„Ez lesz a harmadik vébém, azért már más, mint amikor újoncként utaztam. Sokat várnak tőlem, én is magamtól” – összegzi röviden a lényeget a fehérváriak centere. Annyiban könnyű dolga van, hogy ha jobbra-balra néz a jégen, válogatott mezben is ugyanazt látja, mint a Volánban: Ladányi és Vas Márton tereli a sort a gól felé.

 

Sofron István

„A válogatottban azért mindig kicsit nagyobb a tét, de valóban, az jó, hogy nem kell semmilyen pluszt beletennem, elvileg ugyanazt kell játszanunk, amit idáig. Az „öregek” persze terelgetnek még, megbeszéljük a hibáimat. Fiatal vagyok, akad még egy-kettő” – rendezi le az első sor témáját Sofron.

Még az is lehet, most szerepel utoljára ebben az egységben: a szakemberek szerint itt az idő, hogy külföldre menjen játszani, ez lehet egy európai topliga, de akár a tengerentúl is. Ha a vébén bizonyít, sokaknál képbe kerülhet.

Sofron a jégen afféle őserő: még az osztrák liga szintjén is kiemelkedő fizikum, amit a bajnoki meccseken szívesen nyomatékosít, nem csak a kaput, az ellenfelet is keresi, szereti leütközni a szembe jövőt. Fehérváron Sofinátornak becézik a helyi terminátort… Most megint szembejön majd pár osztrák és szlovén kemény legény.

„Azért próbálom mérsékelni magam, a bajnokságban belefér, hogy keményebbre sikerül ez vagy az, de a vébén nem szeretnék kockáztatni egy végleges kiállítást. De a keménységre mindegyik csapat ellen szükség lesz, ezen a szinten folyamatosan szembejönnek a pofonok.”

A lényeg, hogy a csapat ne szaladjon bele túl nagy pofonba, a folyamatos fejlődést pedig lassan a fiatalabb generáció feladata lesz fenntartani. Sofron szerint képesek lesznek rá.

„Látom a Bartalis, Hári, Hetényi Peti vonulatban a jövőt, lassan épülgetünk. Az előző nagy korosztály után volt egy elég nagy űr, ezért kellenek még ők is ide, a mostani csapatba. Most már talán mi is beérünk.”

Aki viszont nem láthatta az elmúlt évek átmenetét, az a Svédországból érkező Hári János. Ő a legújabb generációt képviseli, akik már gyerekként külföldön szereztek alapokat. 12 évesen ment Északra, a svéd hoki szocializálta, honosítani is szerették volna.

„Junior koromban volt róla szó – meséli ezzel kapcsolatban a 20 éves csatár – megkerestek a témával, de a szüleimmel úgy döntöttünk, nemet mondunk. Így is jól alakul minden, a Modóval az első osztályban játszom, nem ment rosszul az idén. Nehéz stabilan tartani a szintet, jó meccs után egyszerűbb a következőn is jól játszani – de ha jön egy gyengébb, iparkodni kell, hogy túl tudj lépni rajta.”

Hári János

Hári egy életkorát tekintve abszolút vegyes sorba került a válogatottnál: Vas János és a 31 évesen, honosítást követően debütáló Mihály Árpád lesz mellette. Vas szintén Svédországban játszik, Mihály igazi világvándor volt, a nemzetközi ritmus tehát benne van a sorukban.

„Mielőtt kimentünk Svédországba lakni, gyerekként felnéztem a mostani öregekre, láttam a válogatott meccseit. De a legjobban Sofron játéka tetszik, szerintem elférne a svéd ligában. Nekem a fizikai és a technikás hoki is fekszik, elég jól korizom, nem lesz gond a vébén sem.”

Ez konkrétan második helyet érhet Hári szerint, biztos nem nagyotmondásból állítja. A második hely meg feljutást jelentene. Ami talán túl szép álom az átalakulóban lévő magyar csapattól, de ki legyen pozitív szemléletű, ha nem egy svéd jégkoronghoz szokott hokis?

„Azt várom magamtól, hogy húzóember legyek a jégen és segítsek meccseket nyerni” – fogalmazza meg az evidenciát Hári. Az egyéni és a csapattal kapcsolatos ambíciókat pedig így összegzi:

„Ha a csapat nyer, akkor te is jól játszottál.”

párizsi olimpia 2024