Nincs könnyű helyzetben a magyar férfi kézilabda kirakatcsapata: a legutóbbi Bajnokok Ligája-vereség után már kifelé is megmutatkoztak a belső problémák, miközben a pályán még sok minden megoldható lenne. Csak ehhez a régi veszprémi egységet kell felvonultatni a hátralévő két BL-csoportmeccsen, először ma a Csehov Medvegyi ellen, idegenben.
Nehéz nem kibírni a csehovozást a Csehov-meccs előtt. A világirodalom egyik legnagyobb drámaírójának tulajdonított mondás szerint, ha puska van a színpadon, annak előbb-utóbb el kell sülnie. Veszprémben a puska – a Kielce elleni hétvégi vereség hatására masszívabbá váló pletykák, félinformációk alapján – már elég régóta ott lóg a falon, kérdés, ki süti el. És hogy mekkorát fog szólni.
Ami elképzelhetetlen volt a magyar sport – és nem csak a kézilabda – emblematikus csapatánál hosszú éveken át: anyagi problémákról és ezekre visszavezethető feszültségekről jelennek meg hírek. Ami pedig még aggasztóbb, a csapat kifelé mutatott arculata, teljesítménye sem cáfolja, sőt, erősíti az információkat. A főszponzor MKB élén bekövetkezett változás érzékenyen érintheti az együttes anyagi hátterét. Úgy tudni, az idei és következő évre van még aláírt szerződés az MKB-vel, az új menedzsment szándékai ellenben még nem ismertek. Pedig a válság már nem csak kopogtat, alighanem be is tette a lábát az ajtónyílásba. Hónapok óta elmaradó kifizetésekről hallani, és gyakorlatilag a szezon első fele is csak azért nevezhető viszonylag csendesnek, mert az eredmények ekkor még nem erősítették fel a gondokról beszélők hangját.
„Műbalhé” lett egy internetes blogon megjelenő – igen komoly tájékozottságra utaló – szurkolói elemzésből, ami a csapat és az edző, Mocsai Lajos közötti konfliktusokról, elsősorban a magát sztárnak tekintő, de nem annak megfelelően teljesítő átlövő, Marko Vujin problémájáról szólt. Azután lemondott a csapatkapitányi posztról Iváncsik Gergő, kifelé nem túlkommunikált háttéresemények miatt. Amíg lehetett, a vezetés igyekezett minden problémát az öltözőn belül tartani. Ehhez a csapat a pályán megadta a támogatást, mert fontos BL-meccseket nyert és ha be is csúszott malőr (vereség a bajnokságban a tartalékos Szegedtől), a kitűzött cél felé különösebb gond nélkül haladtak Pérezék.
A magyar kézilabda csapatoktól (a válogatottakat is ide érthetjük) egyébként is megszokott, hogy az eredményeket többnyire nem a körülményeknek köszönhetően, inkább azok ellenére szállítják – kivétel a valóban pazar hátterű Győr női csapata –, a sportág nimbuszának, szurkolói elfogadottságának ez épp az egyik talpköve. A Veszprém azonban az utóbbi időkig nem ilyen bástya volt, hanem erős, kikezdhetetlen vár, amelynek kihívást csak a mind magasabb – anyagi okokból megugorhatatlan – nemzetközi mérce jelentett. Ezt a néző felé nem a bevételi főkönyv hirdeti, hanem a sportemberi tartással a lehetetlennek is nekifutó, mindig száz százalékra törekvő játékosok a pályán. Ha viszont már nem ezt látja tőlük a szurkoló, azonnal érzékenyebb lesz a külső (pláne a belső) problémákra is. Ezért fordulhatott elő, hogy a Kielce elleni hazai vereség után a máskor ilyenre soha nem hajló veszprémi publikum igen nyomatékosan jelezte elégedetlenségét.
A problémák nem fognak megoldódni egy hét alatt, így a csapat és Mocsai edző dolga most az, hogy megmutassa, a szponzorinál könnyebb visszanyerni a szívbéli támogatást. Csehovnál maradva: az ő hősei általában sikertelenül küzdenek az újrakezdés, a feltápászkodás érdekében, ami ott elromlott, az visszafordíthatatlanul tönkremegy. A veszprémi kéziseknél remélhetőleg még nem ez a helyzet, ezek a játékosok Veszprémben és a válogatottban is elég sokszor bizonyították, hogy a sportban a mennyiség nem okvetlenül elég a minőség ellen.
Sajnos a sportban annyival nehezebb talpra állni, hogy mindig van szava hozzá az ellenfélnek is. A Csehov ugyan csak 5. helyen áll a csoportban (az első négy jut tovább), de a hátránya csak 3 pont a második Veszprém mögött. Az oroszok hazai pályán pokolian kemény ellenfelek, igaz, a Pick-Szeged tavaly legyőzte őket, idén viszont a csoportelső és top favoritnak mondható Atlético Madridtól is pontot vettek el (29-29). Ráadásul nagyon fognak kaparni, mert létkérdés számukra, hogy ne szakadjanak le a 4. helyen álló Kielcétől.
Ősszel Veszprémben két góllal nyert az MKB, ez se ígér könnyű menetet. Ráadásul a Veszprém ellen minden külső körülmény összeesküdött: a moszkvai reptéren három játékosát feltartóztatták vízumproblémára hivatkozva (később kiderült, egyiküknek se lett volna szüksége vízumra), Alilovic, Terzic és Sulic vegzatúrája miatt órákat kellett várniuk, majd az említett légiósok csak éjfél után értek be a szállodába. Így még edzeni sem tudott a csapat a meccs helyszínén.
Ugyanakkor a motiváció nem szorul hosszabb fejtegetésre nálunk sem: ha a Veszprém nyer, másodiknál rosszabb helyen már nem végezhet a csoportban. És akkor arról még nem beszéltünk, hogy a győzelemnél jobb rövid távú fájdalomcsillapító nem létezik a sportban. Ha a problémát nem is tünteti el, a tüneteket kezelheti. Fazekas Nándor klasszis teljesítménye a Kielce ellen kevés volt, Csehovban kellenek a társak is. A medvevadászat töltény nélkül reménytelen vállalkozás. Hogy mennyi muníciója van magának a veszprémi klubnak, az más kérdés, és nem is a játékosnak, edzőnek kell válaszolnia rá. Ez hosszú történet, nem biztos, hogy boldog befejezéssel – mint egy csehovi klasszikus.
Amúgy Csehovnak van kifejezetten mulatságos egyfelvonásosa is. Merő véletlenségből Medve a címe.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.